Ünlü Ekonomist Uyardı: Bu Kripto Para Birimleri Casus Yazılım!
Ünlü Ekonomist Uyardı: Bu Kripto Para Birimleri Casus Yazılım!

Ünlü Ekonomist Uyardı: Bu Kripto Para Birimleri Casus Yazılım!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasalarının tanınan ünlü ekonomisti Robert Kiyosaki, kripto para birimleri gibi dijital varlıkların yükselişini göz önüne alıyor. Kiyosaki’ye göre, dünya çapında birçok ülke ve banka, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) uygulama kavramı üzerinde çok fazla düşünüyor. Peki Kiyosaki’nin bakış açısı nasıl? İşte detaylar…

Bu kripto para birimleri, Tiktok benzeri bir casus yazılım!

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir programda, Kişisel Finans kitabı olan ‘Rich Dad, Poor Dad’ kitabının yazarı Robert Kiyosaki, CBDC’leri tanıtma fikrine sert eleştirilerde bulundu. Kiyosaki, 10 Ağustos’ta “Zengin Baba Radyo Şovu”nda 2030 yılına kadar insanların “hiçbir şeye sahip olmayacakları ve mutlu olacaklarına” karar verildiği, geçtiğimiz Kasım ayındaki Dünya Ekonomik Forumu toplantısı hakkında yorumlar yaptı.

Ekonomist Robert Kiyosaki'den Kritik Bitcoin Yorumu: Bekleyin!

Robert Kiyosaki’nin sözleri ise şu şekilde:

“Merkez bankası dijital para birimi olan CBDC, casus yazılım. TikTok’a çok benziyor.”

“Bizim işimiz insanları uyandırmak ve sonra aynı teknolojiyi kullanarak aynı fikirde olduğum teknolojiyi kullanarak savaşmak. Eğitim ve bilgi ile mücadele edelim.”

Kiyosaki yatırımcıları ilk defa uyarmıyor!

Kiyosaki’nin hükümetin CBDC’leri piyasaya dahil etme fikrini ilk kez eleştirmediğini belirtmekte fayda var. Kiyosaki, Mart ayı başlarında Başkan Joe Biden tarafından imzalanan ve hükümetin kripto para birimleri konusundaki pozisyonunu belirleyen ve 18 Temmuz’da yayınladığı bir tweet’te CBDC’leri “ABD tarihinin en hain eylemi” olarak yaratma olasılığını araştıran 14067 sayılı Yürütme Kararına atıfta bulundu. Ayrıca Kiyosaki, CBDC’lerin kuruluşunun “en saf haliyle komünizm” olduğunu ilan edecek kadar ileri gitti.

Başkan Biden’in Kiyosaki’nin atıfta bulunduğu 14067 sayılı İcra Emri, kurumları ABD’li tüketiciler, yatırımcılar ve işletmeler için bir CBDC kurmanın yasal ve finansal avantajlarını ve risklerini “en yüksek aciliyetle” araştırmaya çağırıyor. CBDC’lere yönelik şüpheciliğine rağmen Kiyosaki, Bitcoin’e (BTC) ve sunduğu ademi merkeziyete inandığını belirtti. Ayrıca yatırımcılara, piyasaların düşüşe uğradığı sırada “Dünyadaki en iyi satış” dediği çöküşe hazırlanmalarını tavsiye etti.

Bir diğer yandan daha önce kriptoarena.com olarak belirttiğimiz üzere kripto para piyasaları yükseliş yaşamaya devam ediyor. Bitcoin ve Ethereum’daki yükselişlerle beraber kripto para piyasasının genelinin yeşil bir renge hakim olması sonucunda yükselişe geçen kripto para piyasasının değeri, anlık olarak 1,16 trilyon dolar seviyelerine yükseldi. Lider kripto Bitcoin (BTC) ise anlık olarak, 24,329.65 dolardan işlem görüyor. Ethereum ise anlık olarak, 1,901.27 dolardan el değiştiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ünlü Ekonomist Uyardı: Bu Kripto Para Birimleri Casus Yazılım!