Son Çöküşü Haber Veren Ekonomist: Altın Gelecek 2 Hafta…

297

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, bu savaş piyasalardaki belirsizlikte etkili oluyor. Değerli metaller ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, önümüzdeki 1-2 haftalık süreçte kripto para, dolar ve altın yatırımcılarına önemli tavsiyelerde bulundu. İşte İslam Memiş’in önerileri…

Analistten altın ve dövize yatırım yapacaklara tavsiyeler

Geçtiğimiz cuma gününe yükselişle başlayan altın fiyatlarındaki yükseliş bugün de devam ediyor. Gram altının fiyatı 890 lira eşiğini geçerek 899,22 liradan işlem görüyor. Çeyrek altının fiyatı ise 1.459 liradan, yarım altının fiyatı 2.923 liradan, cumhuriyet altının fiyatı ise 5.828 liradan işlem görüyor. Piyasa uzmanlarına göre değerli metalin fiyatlarındaki yükselişte Rusya Ukrayna müzakere masasından beklenen barış haberinin gelmemesi etkili oldu. Piyasalardaki belirsizlik yatırımcıların altına yönelişini artırdı.

Uzmanlara göre Rusya Ukrayna savaşının yanı sıra 15-16 Mart’taki FED’in faiz artırım toplantısı da piyasaları etkiliyor. Dolar kuru sadece Türkiye’de değil uluslararası piyasalarda da yükselişe geçerken bir süredir 13,50 lira civarında seyreden dolar kuru cuma günü 14,20 seviyesinde seyrediyor. Dolardaki durum böyleyken Euro 15,67 liradan işlem görüyor. Bu süreçte kafası karışan yatırımcılara tavsiyelerde bulunan İslam Memiş altına mı yoksa dolara mı yatırım yapılması konusunda analizlerini paylaşıyor. Ünlü altın uzmanı yapılması gerekenleri şu şekilde ifade ediyor:

Piyasaların belirsiz bir döneme girmesi istikrarın bozulmuş olması fiyatlarda günlük ve haftalık bazda sert dalgalanmalara neden olacak. Hem döviz kurlarında hem emtia fiyatlarında hem kripto paralar hem borsada herhangi bir yön kırılmasından bahsetmek mümkün değil. Böyle süreçlerde yatırımcıların piyasayla mümkün olduğunca inatlaşmaması gerekir. Bu noktada sepet yapmak ve uzun vadeli yatırımcı olmak gerekir. Bu 1-2 haftalık süreç içinde hiçbir şey yapmadan beklemek daha sağlıklı.

Piyasalarda belirsizlik hakimken neye yatırım yapılmalı?

Dolara yatırım yapmayı düşünenlere 15-16 Mart tarihlerinde gerçekleşecek olan FED toplantısına kadar kısa vadede alım fırsatı olabileceğini belirten Memiş, doların 14 liranın altına düştüğü seviyelerde yatırım yapılabileceğini ifade ediyor. Ünlü analist ayrıca doların, FED toplantısının ardından gelecek olan faiz artırımı ile yeniden değer kazanacağını belirtiyor. Altın ve para piyasaları uzmanı Memiş belirsizliğin olduğu dönemlerde yatırımcılara yüzde 50 yüzde 50 pozisyon almalarını tavsiye ediyor. Değerli metallerin savaş ve belirsizlik ortamlarında mutlaka değer artışına devam edeceğini belirten analist bu konuya ilişkin olarak ise şunları ifade ediyor:

Uzun vadede yine beklemeliyiz. FED’e kadar bugünlerde gelebilecek bir haber bize şunu da işaret ediyor. Mesela şu dönemde Euro, sterlinde düşüş var. Altın, gümüş paritesinden bunlara geçiş yapmam gerekiyor mu diye soru geliyor. Evet elimde 100 gram altınım varsa bunun 50 gramıyla Euro ve sterlin almak suretiyle bu düşüşleri bir fırsata çevirebilirim. Kısa vadeli alım satımcıysanız bu süreci değer kaybeden enstrümanla değerlendirebilirsiniz.

Altın fiyatları gün içinde büyük artış kaydederek 1.970,67 dolar seviyelerine çıkıyor. Öte yandan geçtiğimiz haftalarda düşüşe geçen kripto piyasaları toparlanmaya başlarken analiste göre burada da yüzde 50 yüzde 50’lik bir ihtimal bulunuyor. Kriptoarena.com olarak analizlerini yakından takip ettiğimiz İslam Memiş bu sebeple yatırımcılara, düşüşe geçen farklı çeşitlerdeki değerli varlıklara yatırım yaparak, kayıplarını kazanca çevirebileceklerini söylüyor. Piyasalarda yer alan ciddi belirsizlik, sert değer kaybı ve sert değer yükseliş bulunurken Memiş’e göre yatırımcıların risk almak için yapması gereken ellerindeki enstrümanların yüzde ellisini değer kaybeden bir enstrümanla takas yapıp beklemek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku