Hilary Clinton'dan Kritik Kripto Para ve Rusya Yorumu: Geliyor!
Hilary Clinton'dan Kritik Kripto Para ve Rusya Yorumu: Geliyor!

Hillary Clinton’dan Kritik Kripto Para ve Rusya Yorumu: Geliyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
ABD eski dışişleri bakanı Hillary Clinton, kripto para birimlerinin Rusya tarafından yaptırımları delmek için bir “kaçış yolu” olarak kullanılmasını engellemek için daha sıkı bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Clinton: ABD ve Avrupa Birliği, gerekli adımları atmak için hazırlanıyor

Eski ”First Lady” ve ABD senatörü Hillary Clinton, MSNBC ile yaptığı röportajda, kripto para birimlerinin Rusya’nın yaptırımları aşmasına yardımcı olabileceğini belirtti. ABD ve Avrupa da dahil olmak üzere birçok ülke Ukrayna’yı işgali nedeniyle, Rus ekonomisini zayıflatmak için yaptırımlarla yanıt veriyor. Ruble, hızla değer kaybederken, kripto paraların Rus ekonomisine yardımcı olabileceğine dair endişeler var. Öte yandan Ukrayna, Binance ve diğer borsalardan Rus vatandaşlarının hesaplarının bloke edilmesini talep etti, ancak borsalar bu talebi reddetti. Hillary Clinton, kripto para şirketleri ile ilgili hayal kırıklığını dile getirdi ve şunları ekledi:

Kripto para borsalarından bazılarının, özgürlükçü felsefe nedeniyle Rusya ile bağlarını sonlandırmayı reddetmesi, beni hayal kırıklığına uğrattı.

ABD’de Bitcoin İçin Kritik Gelişme: Bir İlk Olacak!

Bunu takiben eski ABD senatörü, şu anda Rusya’nın ekonomik faaliyetlerini izole etmek için herkesin elinden gelenin en iyisini yapması gerektiğini belirtiyor. Clinton, “Bence düzenleyiciler, kripto paraların Rusya’ya yardım etmesini engeleleycek regülasyonları bir an önce hayata geçirmeli. ABD hazine bakanlığı ve Avrupa Birliği şu an bunun üzerinde çalışıyor.” ifadelerini kullandı. Rusya’nın yerel para birimi ruble’nin dolar karşısında son yedi günde yüzde 35 oranında değer kaybetmesiyle birlikte, ruble artık uluslararası yaptırımlar nedeniyle hükümetine ve vatandaşlarına herhangi bir istikrar sunmuyor gibi görünüyor. Bununla birlikte Hillary Clinton, Bitcoin’in bu tür yaptırımlardan kaçınmak için kullanılabileceğine ve BTC’nin kontrol mekanizması olmayan küresel bir para birimi olduğu için sermaye görevi görebileceğine inanıyor.

Clinton, kripto para karşıtlığı ile biliniyor

ABD politikasının tartışmasız en önemli isimierinden Hilary Clinton, birkaç ay önce Singapur’da düzenlenen Bloomberg  Ekonomi Forumu’nda online bir konuşma yaparak, küresel hükümetlerin dezenformasyon ve yapay zeka da dahil olmak üzere şu anda uğraştığı sorunlara dikkat çekmişti. Clinton, ayrıca tüm ulusları istikrarsızlaştırma potansiyeline sahip olduklarını iddia ederek bu kategoriler altında kripto para birimlerine özel bir vurgu yaptı. Clinton’a göre, merkeziyetsiz piyasa, küçük ama kademeli olarak merkezi bir sistemin tüm yönlerini aşarak tüm ekonomileri ele geçirebilir.

ABD Kongresi'nde Kripto Para Komitesi Kuruldu: Regülasyon mu Geliyor?

ABD kongresi alt yapı yasa tasarısını onaylarken, Clinton’un bu açıklamaları da otoritelerin kripto para birimleri için ne düşündüğünü bir kez daha ortaya koyuyor. Clinton şu açıklamayı yaptı:
Ulus devletlerin kripto para sektörünün giderek güç kazanması konusunda dikkatli olmaları gerekiyor. Yeni coin’lerin üretilip, piyasaya sürülmesi, ilginç bir işlem gibi görünse de, bu varlıklar ulusların para birimlerine ve  doların reserv para birimi olarak rolüne tehdit oluşturuyor. Dijital varlıklar, küçük uluslardan başlayarak, büyük uluslara doğru ekonomileri istikrarsızlaştırabilirier
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Hillary Clinton’dan Kritik Kripto Para ve Rusya Yorumu: Geliyor!