Çılgın Proje: Üniversite Öğrencileri Tuvaleti Kullanarak Kripto Para Kazanıyor!

42

Güney Kore‘de bulunan bir üniversitedeki öğrenciler, tuvaleti kullandıklarında Ggool adlı bir kripto para birimi kazanıyorlar. Öğrencilerin dışkıları, binaya güç sağlamak için yenilenebilir enerjiye dönüştürülür.

Güney Koreliler için en güzel mükafat: Kripto para

Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden Profesör Cho Jae-weon, BeeVi adlı çevre dostu bir tuvalet tasarladı. Tuvalet, biyogaz üretmek için insan dışkısı kullanan bir laboratuvara bağlı. Bu labaratuvarda üretilen biyogaz, üniversite binasındaki, ısıtma kazanı ve bazı cihazlara güç sağlıyor. Cho, Reuters’e verdiği demeçte şunları söyledi:

 Çevreye zarar verdiğimiz şu kritik dönemde sürdürülebilir enerjiler kullanmamız gerek. İnsan dışkısı enerji ve gübre üretmek için değerli bir yapıya sahip. Bu değeri ekolojik dolaşıma soktum. Ortalama bir kişinin günlük dışkısı, bir arabanın bir kilometre gitmesine yetecek kadar enerji sağlayabilir. Koreli öğrenciler kripto paralar konusunda oldukça tutkulu. Bu yüzden, ödül olarak bu yolu seçtik.

Tuvaleti kullanan öğrenciler, ne kadar katkıda bulunduklarına bakılmaksızın günde 10 Ggool kazanıyorlar. Korece’de bal anlamına gelen kripto para Ggool, yalnızca kampüs içi bir markette günlük alış veriş almak için kullanılabilir. Öğrenciler, Ggool’da ödeme yapmak için bir QR kodu tarıyorlar.

 ”Çok değerli bir hazine”

2016’da yayınlanan bir çalışmada, BeeVi’nin arkasındaki bilim adamları, Ggool’a “dışkı standart parası (FSM)” adını verdiler ve dijital para birimini “Walden ve Walden Two adlı romanda tasvir edilen yaşam biçimlerine ulaşmanın bir yolu olarak bilim adamları ve sanatçılar arasındaki sanatsal bir işbirliği” olarak tanımladılar. ”, Burada, Amerikalı yazar Henry David Thoreau’nun natüralist temaları araştıran ufuk açıcı eserlerine atıfta bulunuyor. Sistem, kripto para birimi Ggool trader’ları üzerinde amaçlanan etkiyi yapmış olabilir. Yüksek lisans öğrencisi Heo Hui-jin, kampüs Reuters’e verdiği demeçte şunları söyledi,

Daha önce dışkının kirli olduğunu düşünmüştüm, ama şimdi benim için çok değerli bir hazine. Proje, çevreyi korrken aynı zamanda biz öğrenciler için gelir kaynağı sunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Decrypt.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku