Ümidin bittiği yerde insanlık imdada koşuyor…

0 0

“Hafta sonu şehir dışında kafamı dinlemek için 25 yıldır aralıksız gittiğim tatil köyünde Pazar günü bilgisayarı açıp “acaba neler oluyor” diye kontrol etmek istedim. Normalde cep telefonumdan bakıyorum ama bazen bir göz atmam için gönderilen dosyaların ayrıntısını büyük ekrandan daha net görebiliyorum.

İnşallah Huawei ve Samsungun birbirleriyle yarışarak çıkarmaya çalıştıkları katlanabilir ekranlı “akıllı cihazlar” piyasaya yakında sürülür de laptop taşımaktan kurtulurum. Apple bu gelişmenin çok gerisinde gözüküyor. Söylemeden edemedim.

Eskiden ekonomi kanallarının web sitelerine bakarken bugünlerde TV100ün internet sayfasından kontrol edebiliyorum tüm gelişmeleri. Hem arayüze hem de içeriğe katkıda bulunanları tebrik ediyorum. Kripto paralarla alakalı haberlerin ekonomi sayfasında öncelikli sırada olması da dikkatimi çekti. Mesela BITCOIN ile ilgili şöyle bir haber vardı:

“..7.500 dolara kadar gerileyen BTC bir anda 8.500 dolara oradan da 10.300 dolara kadar yükseldi. Bitcoin daha sonra 9 bin 700 dolar seviyelerine gerilerken toplamda yüzde 29luk bir artış gerçekleşmiş oldu. Bu ani yükselişte Çin Devlet Başkanı Xi Jinpgingin blockchainle ilgili övgü dolu konuşmasının etkili olduğu sanılıyor.

Bir başka iddia ise Bitcoin vadeli işlem kontratlarının sona ermesi nedeniyle fiyat harakete yaşandığı yönünde. ABD piyasalarından da Bitcoinin daha da büyüyeceği şeklinde yorumlar geldi. Kaliforniyalı Demokrat Parti Temsilcisi Brad Sherman kripto paraların ABD doları için tehdit olacağını söyledi. Cumhuriyetçi Partiden Patrick Mchenry ise bitcoinin yasaklanmayacağını ve uzun vadede muazzam değerlere ulaşacağını savundu….”

Ben bu satırları okurken o sırada cep telefonuma bir haber ajansından mesaj geldi. Çinliler kripto paralar ile alakalı ilk mevzuat çalışmasını bitirmek üzerelermiş. Demek ki daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi birçok ilerleme ümidin kesilmeye başladığı yerde bir anda gerçekleşiveriyor. Açıkçası 1990ların sonundan beri para ve para benzerleri ile alakalı çalışmaların içinde olduğum için olacağına inandığım gelişmelerin tek tek gerçekleşmesi beni mutlu ediyor. Şahsi zevkim için değil söz konusu gelişmelerin giderek yozlaşan değerlerin kurtarılması için reçete olacağını düşündüğümden.

Her şeyin paraya çevrildiği paraya çevrilemeyen davranışların hor görüldüğü dünyada emperyalizmin dikte ettirdiği yozlaşmayı insanlığın “otonom” ve “anonim” çabalarının durduracağına dair inancımı korumaya çalışıyorum. BITCOINdeki son gelişme Çinin yeni hamlesi ve Libranın yeniden doğuş için hazırlık yapması bu kanaatimi güçlendiren gelişmeler. Ancak yüzyıllar sonra dev firmaların dünyada bir kolonizasyon daha başlatmasından endişeliyim. Bu tehlikeyi önümüzdeki günlerde ele almaya başlayacağım.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku