Uluslararası Türk terminali, Blockchain platformunda…

0 0

IBM ve Maersk tarafından Nisan 2018de başlatılan konteyner taşımacılığı ve lojistik için tasarlanmış küresel bir tedarik zinciri yönetim platformu TradeLens on bir ülkede yirmi iki terminal ve altı iç terminal işleten uluslarası bir terminal işletmesi Türk YILPORT Holding ile anlaşma yaptı.

Tedarik zinciri verilerinin kesintisiz ve güvenli bir şekilde takip edilmesine ve Blockchain kullanılarak paylaşılmasına izin veren standartlara dayalı açık APIler sağlayarak çalışıyor.

Türk YILPORT Holding Temmuz 2020 itibariyleTürkiyede yer alan Gebze ve Gemport terminallerinden gelen verileri Tradelens ile entegre etmeye başladı.

Böylelikle entegrasyon süreci sonunda terminal operatörü varlıkların ve konteynerli yüklerin daha verimli yönetimine yardımcı olmak için veri akışlarına erişecek.

Yılport ve platform arasındaki API destekli veri değişimlerinde “giriş kapısı çıkış kapısı gemi yükü gemi deşarjı gerçek dolum tarihi listesi ve gerçek tahliye tarihi listesi olarak altı ana mesajın çalışacağı bildirildi.

TradeLens aracılığıyla bu konteyner taşımacılığı ile ilgili verilere nakliyeciler ajanslar liman operatörleri gümrük makamları veya finansal servis sağlayıcılar gibi tedarik zinciri boyunca bir dizi farklı paydaşlar için izin verilen blok zincirinde erişim sağlayabilecek.

IBM ve Maerskin bu öncü girişimi dünyanın dört bir yanından çeşitli devlet kurumlarına ve gümrük makamlarına koordinasyon konusunda yardımcı olurken Endonezya Tayland Azerbaycan Amerika Birleşik Devletleri ve Kanadadan katılımcılar çekti.

Yakın zamanda bildirildiği gibi Blockchain teknolojisinin işletmeler kuruluşlar ve hükümetler için dahi COVİD-19 pandemisi sonrası daha önemli bir araç haline geleceği tahmin ediliyor.

Dünya Ekonomik Forumu kısa bir süre önce çeşitli emtia piyasalarında (KKD) ve tıbbi malzemelerde olduğu gibi tedarik zincirleri için Blockchain tabanlı çözümlerin dağıtımını inceleyen bir bildiri yayınladı.

Bununla birlikte forum hükümetlerin ve işletmelerin tedarik zincirlerini mevcut ekonomik iklime ve küresel ticaretteki ayaklanmalara uyarlamalarına yardımcı olmak amacıyla tasarlanmış bir Blockchain dağıtım araç seti yayınladı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku