Ukraynalı hacker, Kripto için hükümet veritabanlarını satarken yakalandı

0 0

Ukraynalı bir hacker Ukrayna merkezi hükümet veritabanlarından toplanan gizli bilgileri satarken yakalandı.

Ukrayna Cyberpoliceden yapılan bir medya açıklamasına göre kimliği açıklanmayan bir hacker yetkili personelin kişisel hesaplarından taviz vererek birçok hükümet veritabanına girdi.

Hackerın e-posta adreslerine ve sosyal medya hesaplarına girmek için brute force tekniğini kullandığı bildirildi. Bu basit yöntemle güncel bilgilerle 50 hükümet veri tabanı bulmuş gibi görünüyor.

Daha sonra yakalanan hacker bilgileri kripto para karşılığında forumlarında satmaya çalıştı. Yetkililer hangi para biriminin kullanıldığını açıklamadı.

Polis failin dairesini aradı ve bu anlaşmalar için kullanılan ekipmana el koydu. Bilgisayarında söz konusu anlaşmalarla bağlantılı olduğu söylenen bir Skype görüşmesi bulundu. Bilgisayar korsanı potansiyel bir müşteriye fiyatın “geçerli bir giriş için 65 ruble” olduğunu söyledi. Ukraynanın para birimi Grivnası olduğu için müşterinin Rusyada bulunduğu düşünülüyor. Fiyat teklifi veritabanı girişi başına yaklaşık 0.10 dolar olarak belirlendi.

Faile  “yetkisiz satış ve sınırlı erişime sahip dağıtım” suçu ile en fazla beş yıl hapis cezası kararı verildi. Vatana ihanet suçlamalarının olmadığı göz önüne alındığında verilerin olağanüstü derecede hassas olmadığı görünüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku