FED Uyardı: Üçüncü En Büyük Kripto Para Birimi Kaosa Neden Olabilir!

146

Piyasa değeri ile dünyanın üçüncü en büyük kripto para birimi olan Tether (USDT), bir kez daha ilgi odağı ve tartışma konusu oldu. Tether, değeri ABD doları’na sabitlenmiş olan bir “stablecoin”dir. Bu sefer, ABD Federal Rezervi’nden ekonomistler ve yetkililer Tether’in operasyonları hakkında ciddi endişeler dile getirdiler.

Kripto para piyasasında krize yol açabilir: Siyah kuğu vakası!

Yatırımcılar, Tether’e (USDT) olan herhangi bir güven kaybının kripto pazarını ciddi şekilde etkileyen bir “siyah kuğu” vakasına yol açabileceğinden endişe duyuyor. Bunun potansiyel olarak diğer pazarlara da yayılma potansiyeli olan geniş kapsamlı etkileri olabilir. Geçen ay, Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, Tether (USDT)’in daha büyük finansal risk olarak nitelendirdi ve bu konuda uyarıda bulundu. USD destekli stablecoin, 850 milyon dolarlık zararı karşıladığı iddiasıyla geçmişte tartışmaların merkezinde yer aldı. Bu yılın başlarında, New York başsavcılığı, Tether’in ana şirketi Bitfinex ile bir anlaşmaya vardı ve  Bitfinex 18,5 milyon dolar ödedi.


Peki Tether’i çevreleyen asıl tartışma konusu ne ? Birkaç yatırımcı ve ekonomist, Tether’in ihraççısının USDT piyasa arzını haklı çıkarmak için yeterli dolar rezervine sahip olmadığına dair endişelerini dile getirdi. Mayıs 2021’de Tether, stabilcoin rezervlerini açıkladı. Firma, varlıklarının yalnızca bir kısmının, yani yüzde 3’ün altında nakit olduğunu kaydetti. Diğer holdinglerin büyük çoğunluğu, teminatsız kısa vadeli borçtan başka bir şey olmayan ticari senetler şeklindeydi. JPMorgan‘a göre Tether, dünyanın en büyük on ticari kağıt sahibi. Ayrıca, dolaşımda 60 milyar dolar değerinde token ile Tether(USDT) şu anda ABD’deki birkaç bankadan daha fazla mevduata sahip.

Likidite şoku riski

Wall Street devi JPMorgan, Tether’e (USDT) olan ani bir güven kaybının “kripto para piyasasında ciddi bir likidite şoku” ile sonuçlanabileceği konusunda uyardı. Bununla birlikte, Tether’in (USDT) aniden geri çekilmesi de piyasanın alt üst olmsına neden olabilir. ABD Kredi Derecelendirme Ajansı Fitch, USDT tokenlerinin  ani itfasının muhtemelen kısa vadeli kredi piyasalarını istikrarsızlaştırabileceği konusunda uyardı ve şunları kaydetti:

“Tamamen güvenli, yüksek likit varlıklarla desteklenen kripto paralar daha az risk oluşturuyor, ancak yetkililer, ayak izinin potansiyel olarak küresel veya sistemik olup olmadığı konusunda hala endişeli olabilir. Kesirli rezervler kullanan veya daha yüksek riskli varlık tahsisini benimseyen stablecoin’ler daha büyük bir riskle karşı karşıya kalabilir.”

Bu kripto para pazarının ötesine de yayılabilir. Rosengreen geçen ay yaptığı uyarıda şunları söyledi:

Bu stabilcoinler giderek daha popüler hale geliyor. Bunlar finansal piyasanın daha önemli bir sektörü haline geldiğinden, gelecekteki bir kriz kolayca tetiklenebilir. Stablecoin’leri düzenlemeye başlamalıyız.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku