Türkiye: Kripto Para Yasa Tasarısı Çalıştayı Düzenleniyor!

93

2022 yılında tüm dünyanın regülasyon için daha fazla kafa yoracağa benziyor. Türkiye’de de 2021 yılının sonlarında bunun için adımlar atıldı. 11 Şubat 2022 tarihinde, alanında uzman kişilerin görüş ve önerilerini paylaşacağı bir “ Kripto Varlık Yasa Tasarısı” çalıştayı düzenleneceği duyuruldu. Çalıştay sonucunda krpto paralarla ilgili bir rapor hazırlanması bekleniyor.

Yasal alt yapının ilk adımları

TBMM ve Hazine Bakanlığı’na kabul edilen, Türkiye’de Kripto ve Blockchain sektörüne emek sarf eden, aralarında ekonomistlerin, hukukçuların, akademisyenlerin ve teknoloji alanında çalışan uzmanların ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yer aldığı çatı bir sivil inisiyatif olarak kendilerini tanımlayan Kripto Varlık Yasa Tasarısı Platformu’nun düzenleyeceği bu kapsamlı çalıştayda Kamu personelleri ve ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri de yer alacak. Kripto Çalıştayında oluşturulmuş olan gruplar öncelikle grup çalışmaları gerçekleştirecek ardından da kendilerine ayrılan süreler içerisinde sunumlarını gerçekleştirecekler.

TBMM’ye yasa tasarısı olarak sunulması planlanan Kripto Varlık Yasası hakkında alanında uzman kişilerin hazırlayacağı ve sunacağı çalışmaların bütününden oluşan görüş ve önerilerin derleneceği; sektör ve ülke menfaatleri doğrultusunda kanun yapıcılara sektör paydaşları olarak akademik olarak denetlenmiş, bilimsel olarak ihtiyaçları karşılayan, hukuksal açıdan her aktöre güvenli bir yasal alt yapının ilk adımlarının atılacağı bir çalıştay süreci ile kanun koyuculara bu konuda destek olmak amaçladıklarını belirten Kripto Varlık Yasa Tasarısı Platformu kendilerini sivil bir inisiyatif olarak tanımlamakta ve uzunca bir süredir de çeşitli platformlarda tasarı hakkında görüşlerini paylaşmaktadırlar.

Kripto varlık çalıştayına alanında uzman isimler katılacak

Kripto Varlık Çalıştayında konuşmacılar arasında Erkan Öz, Ahmet Usta, Öğr.Gör. İsmail Hakkı Polat, Öğr.Gör. Tansel Kaya, Devrim Danyal, Öğr.Gör. Nurullah Mahmut Dündar, Kamile Uray, Volkan Korkmaz, Cem Yılmaz, Prof. Dr. Ümmühan Aslan, Av. Sima Baktaş, Doç.Dr. Pınar Çağlayan Aksoy, Burcu Atalay, Av. Elçin Karatay, Av. Oğuz Evren Kılıç ve bir çok değerli isim yer almakla destekçi olarak da WEB3 Teknoloji Derneği, Global Bilişim Derneği (BİDER), Blokzincir ve Kripto Varlık Derneği, CryptoWomen Turkey, Blockchaın Insiyatifi (BCI), Istanbul Blokzincir Kadınları Derneği gibi bu alanda aktif çalışan sivil toplum kuruluşlarının desteği ve katılımıyla gerçekleşecek.

Kripto Çalıştayı, Grand Ankara Hotel’de 11 Şubat 2022 tarihinde saat 09.00 – 19.00 saatleri arasında gerçekleştirecek. Program detayları ve akış için ilgili web sitesi: https://www.kriptovarlikyasasi.org/ Platform aynı zamanda kamuoyu görüşlerine oldukça önem vermekte olup bu görüşleri de raporda yer verecektir. Sizler de yeni yasa tasarısı için görüşünüzü yazmak isterseniz bu linkten ulaşabilirsiniz. Daha fazla kripto para haberi için KriptoArena.com web adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku