Ankara Üniversitesi’nden Çarpıcı NFT Hamlesi: Müfredata Eklendi

58
Kripto para sektörü, 2021 yılında devasa büyüme kaydederken, NFT ise piyasaya damgasını vuran sektör olmayı başardı. Ülkemizde de sektöre yönelik ilgi büyürken, akademi camiasından da önemli bir haber geldi.

“NFT’ye giriş” dersi geliyor

Türkiye‘nin önde gelen üniversitelerinden Ankara Üniversitesi, NFT olgusunu müfredata taşıyor. Üniversite rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Sanat Eğitimi Bölümü’ne “NFT’ye giriş” dersini eklediklerini duyurdu. Ünüvar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu açıklamayı yaptı:
Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde “NFT’ye giriş” dersi ilk kez 2022 yılı bahar yarıyılında seçmeli dersler arasında yer alacak, derse bir şube ve 70 kişilik kontenjan ayrılacak.

 

2020’de 1 milyar doların altında bir piyasa değerine sahip olan setör şaşırtıcı derecede ivme kazandı. Çok az sayıda yatırımcının haberdar olduğu NFT pazarı 2021 sonunda 40 milyar doların üzerinde dev bir sektöre dönüştü. 2021’in başında, sadece kripto meraklısı sınırlı bir kitlenin haberdar olduğu NFT’lere yıl sonuna dek 41 milyar dolar yatırıldı. “Geçtiğimiz yıl içinde NFT pazarı 1 milyar dolar altı bir pazardan on milyarlarca dolar harcanan bir pazara dönüştü” açıklamsını yapan kripto para araştırma şirketi Messari’nin Araştırma Analisti Mason Nystrom, alıcıların “dijital kimliklerine” uyan profilleri bulmak için kapıştıklarını söyledi.NFT çılgınlığı Mart ayında, sanatçı Beeple’ın koleksiyonluk bir tablosunun Christie’s müzayede evinde 69,3 milyon dolara satılmasıyla ana akım medyaya giriş yaptı ve bu olay bir müzayede evinde yapılan ilk satış olarak tarihe geçmeyi başardı.

 

NFT sektörü, manşetlerden düşmüyor

Kripto para yatırımcısı Mr. Whale’e göre, NFT çılgınlığının devam etmesinin sebebi, bu sektörün kara para aklamada kullanılması. Trader ayrıca, NFT’lerin zenginler için vergi kaçakçılığını kolaylaştırma olanağına sahip olduğunu da söyledi. Geçtiğimiz hafta, Mr Whale, kara para aklama için NFT kullanmını açıklayan bir de rapor yayınladı. Son zamanlarda NFT sektörü manşetlerden düşmüyor ve sektöre giriş yapan birçok insan var. Tanınmış isimler, sanatçılar, sporcular, kripto para meraklıları ve daha birçok isim NFT kervanına katıldı. Benzer şekilde, NFT’ler etkileyici ve rekor kıran satışlarla manşetlere çıkıyor. NFT’ler yıllardır var olmasına rağmen, sektör geçen yıl popülerlik kazandı. NFT’ler hayal edilemez miktarlarda paralara satılırken, NFT projesi EtherRocks da piyasaya girdi.


Mr Whale, otoritelerin NFT’leri incelemediğini çünkü sanatın genellikle öznel olduğunu ekledi ve sanatın yıllardır yasadışı para akışı için kullanıldığını sürdürdü. Raporda trader, kara para aklamayı kolaylaştırmak için NFT’nin nasıl kullanılabileceğini gösterdi ve insanların yasadışı eylemlerden elde edilen parayı meşru olan NFT’leri satın almak için kullanabileceğini açıkladı. Trader’a göre, bu yöntemle, kara para aklama yoluyla elde edilen fonu meşru eylemlerle hareket ettiriliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku