Türkiye de Bitcoin e En Çok İlgi Gösteren Şehir Hangisi?

0 1

Türkiyede BTCye ilgi gösteren vatandaşların Güneydoğu illerinde yoğunlaştıkları görülüyor.

Google Trends verilerine göre ülkemizde Bitcoine en çok ilgi gösteren şehirler arasında üç büyük şehrimiz olan İstanbul Ankara ya da İzmir bulunmuyor.

Son bir yılın istatistikleri mercek altına alındığında Türkiyede Bitcoine en çok ilgi gösteren şehrin Bingöl olduğu ortaya çıkıyor. Google Trends istatistik sayfasındaki “ilgi alanı” sekmesinde son 12 ay içinde en çok Bitcoin araması yapan ilk üç şehir Bingöl Siirt ve Batman olarak sıralanıyor.

Listeye göre İstanbul 10 İzmir 20 başkent Ankara ise 22nci sırada yer alıyor.

Güneydoğu Anadolu “Bitcoin”i arıyor

0 ile 100 arasında verilen değerle hesaplanan sıralamada 100 ile en üst sırada yer alan Bingölün yapılan tüm aramalarda oransal biçimde en fazla popülerliğe sahip olduğu vurgulanıyor.

Siirt 96 puanla ikinci Batman ise 83 puanla üçüncü sırada yer alıyor. Dördüncü ve beşinci sırada bulunan Diyarbakır ve Kars illerinin puanları sırasıyla 82 ve 75 olarak belirtiliyor.

Türkiyenin üç büyük şehri ise gerilerde kalıyor. 59 puanla onuncu olan İstanbulu 52 puan ile İzmir 20nci sıradan takip ediyor. Ankara ise 49 puanla 22nci sırada yer alıyor.

 

Türkiyede Bitcoine gösterilen ilgideki düşüş sona erdi

Türkiyede bitcoine olan ilgi. türkiye ve bitcoin

                                                                                       Türkiyede son bir yılda yapılan Bitcoin aramalarının oranı

Trend verileri incelendiğinde Türkiyedeki internet kullanıcılarının Bitcoine olan ilgisinin inişli çıkışlı olduğu görülüyor. 

İstatistiklere göre Coronavirüs salgını nedeniyle mart ayında yaşanan rekor satış baskısının Bitcoine gösterilen ilgiye yansıdığı görünüyor. O dönemdeki BTC aramalarında önemli bir yükselişten bahsetmek söz konusudur.

11 Mayıs tarihinde düzenlenen halving sürecinde de aramaların arttığı göze çarpıyor. Daha sonra düşüşe geçen Bitcoin ilgisi Haziran 2020 itibarıyla yeniden yükselişe geçmiş durumdadır.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku