Türk Youtube kanalı, Giveaway Scam tekniğiyle BTC dolandırıcılarının yeni hedefi oldu

0 5

Bitcoin dolandırıcılarının durağı bu kez de bir Türk youtube kanalı oldu. 

6 Temmuz tarihinde Filmler ve Filimler adlı kanal ekibi hesaplarının ele geçirildiğini belirterek YouTube hesapları üzerinden açıklama bir yaptı. Bu açıklamaya göre kanal  son dönemlerde sayıları gittikçe artan ücretsiz BTC dolandırıcılığına alet edildi.

Haber yazımı esnasında 942 bin abonesi olan kanalda sinema filmlerine ait parodiler yer alıyor. Sinema eserlerinin esprili bir dille eleştirildiği her videonun sonunda iyi anlamına gelen “film” ya da kötü anlamına gelen “filim” notu veriliyor.

Açıklamada haziran ayının sonlarında kanalın siber korsanlar tarafından ele geçirildiği ve “giveaway scam” adlı yöntem ile Bitcoin dolandırıcılığı için kullanıldığı vurgulandı. Saldırıyı gerçekleştiren hacker grubunun Rusya merkezli olduğunu belirten ekip YouTube yetkilileriyle iletişime geçerek yaklaşık sekiz gün süren yasal sürecin ardından kanal hakları ve eski videoların erişim hakkının kendilerine teslim edildidiğini duyurdu.
 

Bitcoin Giveaway Scam nedir?

Genellikle sözüne güvenilen ve popüler kişilere ait videonun kullanılarak aslında konuyla hiç alakası olmayan konferans konuşmalarının paylaşıldığı videolarda dolandırıcıların Bitcoin cüzdanının linki ve gönderilen BTC karşılığında ne kadar ödeme alınacağını anlatan sahte çizelgeler yer alıyor.

Kullanıcılara gönderdiklerinin iki katı kadar parayı geri alacakları öne sürülerek videodaki Bitcoin cüzdanına transfer yapmaları isteniyor ancak kullanıcılar bir daha paralarına ulaşamıyor. Önceki dolandırıcılık vakalarında siber korsanlar ortalama 10 BTC civarında para toplamaktan bahsedilirken bu seferki dolandırıcılık vakasının faturası hakkında bir açıklama gelmedi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku