Türk Mutabakat Metni’nde 18 Kripto Para Maddesi!
Türk Mutabakat Metni’nde 18 Kripto Para Maddesi!

Türk Mutabakat Metni’nde 18 Kripto Para Maddesi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bildiğiniz üzere Türkiye’de seçimlere çok az kaldı. Gelişmeler ise Türkiye’deki yatırımcıları heyecanlandırıyor. Türkiye’nin siyası muhalefet grubu olan Millet İttifakı, ‘Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ni bir basın toplantısında topluma duyurdu. Metin genel olarak birçok konuyu kapsarken, kripto para yatırımcıları için de önemli olabilecek konulara değiniyor. Muhalefet ekibinin açıkladığı metne göre Türkiye’de kripto para birimlerinin benimsenmesini ve kabulünü artırmayı amaçlayan 13 konuyu içeren maddeler açıklandı! İşte detaylar…

Millet İttifakı Mutabakat Metni’ni Kamuoyuya duyurdu! Kripto para düzenlemeleri dikkat çekti!

Türkiye’de seçimlere bir gün daha yaklaşmışken, Türkiye’nin siyası muhalefet ekibi olan Millet İttifakı, ‘Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ni bir basın toplantısında açıkladı. Metin genel olarak birçok temel başlık içerirken, kripto para dünyası da unutulmamış. Millet İttifakı, yapılan basın toplantısı sonunda Türkiye genelinde kripto kabulünü aktarmayı amaçlayan 13 konuyu içeren maddeleri açıkladı. Kamuoyuna aktarılan metinde, dijital varlıklara yönelik bir mevzuat düzenlemesi ilk sırada yer alıyor. Metne göre bunu ödeme sistemlerine entegrasyon ve vergilendirme gibi maddeler takip ediyor.

Mutabakat metninde geçen ana başlıklar şu şekilde:

 • Kripto para ve dijital varlıkların mevzuatını çıkartacak, sektör üzerindeki belirsizlikleri gidereceğiz.
 • Dijital varlıklarla ilgili borsaların düzenleme ve denetimine yönelik büyük adımlar atacağız, bu piyasalara olan güveni sağlamlaştıracak ve küçük yatırımcıları koruyacağız.
 • Kripto varlıklarla beraber yeni gelişen dijital platformların etkin bir şekilde vergilendirmesini yapacağız.
 • Kripto paralar ve diğer dijital varlıkların ödeme sistemlerine entegrasyonu yapılacak ve teknolojilere ilişkin yasal düzenlemeleri yürürlülüğe sokacağız.
 • Kripto paralar, Fintek’ler ve dijital ödeme sistemleri ile alakalı düzenleyici ve denetleyici mevzuatı ve kurumları net bir biçimde tanımlayacağız.
 • Kripto paralar ve diğer dijital varlıkların düzenlenmesi konusunda üyesi olduğumuz G-20 zirvesinde tartışmalara katkıda bulunacak, ülkemizdeki düzenlemeleri bu çerçeve kapsamında gerçekleştireceğiz, üretilen dijital varlıkların ticarileşmesini destekleyeceğiz.
 • Dijital varlıkları, İstanbul Finans Merkezi’nin ana unsurlarından biri yapacak, gerekli durumlarda İstanbul Finans Merkezi’nde farklı hukuki düzenlemelere tabi şirketlerin kurulmasına izin vereceğiz.
 • Global dijital varlık hizmet platformlarının değer zincirlerinin bir bölümünü, özellikle ürün geliştirme ve ARGE faaliyetlerini Türkiye’ye getirmelerini özendireceğiz.
 • Dijital varlıklara dair reklam ve benzeri faaliyetler düzenleyecek, bu faaliyetleri şeffaf hale getirecek, sosyal medya üzerinden vatandaşların kandırılmasının önüne geçeceğiz.

Bu maddeler ile beraber Türkiye’nin bu sektöre ne kadar yakın olduğunu görebiliyoruz. Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere Aralık 2017’deki ilk Bitcoin (BTC) zirvesinden sonra farkındalığı daha da artan ülkemiz, enflasyonla mücadele konusunda kripto benimsenmesini artırıyor. Bu durum da Türkiye’yi kripto için en verimli pazarlardan biri haline getiriyor.

Blockchain teknolojisine önem veriliyor!

Millet İttifakı tarafından paylaşılan Mutabakat Metni’nde, blockchain teknolojisine özel bir yer verildi. Metne göre Blockchain teknolojisinin kullanımının artırılması ve azami faydalanılması amaçlanıyor.

Türkler Bu Altcoin Diye Haykırıyor: Dünya Birincisi!

Konuyla ilgili metinde geçen başlıklarda şu vaatler öne çıkıyor:

 • Kimlik, sağlık karnesi ve benzeri hizmetleri kişisel mahremiyet çerçevesinde ve erişimin bireyin iznine bağlı olacak şekilde blok zinciri platformuna taşıyacağız.
 • Blok zinciri mimarisinde uluslararası ticaret platformu (INTERSECT) kurarak dış ticaret işlemlerinde bürokrasiyi azaltacak, aracılık maliyetlerini düşürecek, şeffaf ve güvenilir bir dış ticaret altyapısı kuracağız.
 • Gümrük ve taşımacılık süreçlerini hızlandırmak üzere uçtan uca dijital ve geniş ölçüde otomatik hale getirilmiş blokzincir temelli Dijital Gümrük kuracağız.
 • Büyük veri ve akıllı ulaşım teknolojileri kullanarak, Türkiye’yi hızla Lojistik 4.0 Dönüşümüne hazırlayacak ve ülkemizi Küresel ve Bölgesel Lojistik Üssüne çevireceğiz.
 • İş arama, eşleştirme ve işe yerleştirmelerde blockchain ve yapay zeka gibi teknolojilerden yararlanacağız.
 • Sağlık teknolojileri, nükleer füzyon, pil teknolojisi, biyo-mühendislik, uzay gibi derin teknolojiler, fintek ve blok zincir teknolojileri, haberleşme ve bulut teknolojileri, yeşil ekonomi, performans sanatları, tasarım ve dijital oyun sektörü, yayıncılık, kültürel miras, mimari ve festivaller gibi alanları bir araya getiren, yaratıcı endüstriler gibi teknoloji alanlarını destekleyeceğiz.
 • Tüm yapıların bilgilerini blok zinciri mimarisindeki “Kentsel Kayıt Platformu’na (KKP)” kaydedecek, KKP’ye işlenmeyen değişiklikler için caydırıcı cezalar uygulayacağız.
 • Sosyal yardıma muhtaç ailelerin belirlenmesi, sağlanacak sosyal yardım türlerinin ve miktarının tespitinde blok zincir ve yapay zeka teknolojilerinden en üst düzeyde yararlanacağız.
 • Kamunun ruhsat, tapu, sertifika, diploma ve benzeri kayda dayalı tüm işlevlerini, kamu çalışanlarının mal beyanlarını, kamudaki tüm demirbaş ve envanter listelerini toplumun denetimine açık blok zinciri altyapısına geçireceğiz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!.

Türk Mutabakat Metni’nde 18 Kripto Para Maddesi!