Türk Lirası’nda Sert Değer Kaybı Yaşanırken Türkler Bitcoin’e (BTC) Yöneliyor!

0 70

Bitcoin (BTC), verimsiz fiat sistemlerine ve devlet kurumlarına karşı dünyanın nihai kurtarıcısı olduğunu defalarca kanıtladı. Geçen hafta boyunca Türk Lirası, ABD Doları karşısında yüzde 14 değer kaybetti ve bu da Türklerin servetlerini korumak için Bitcoin’e (BTC) yönelmesine neden oldu.

Dünyanın önde gelen finans gazetelerinden İngiltere merkezli Financial Times, ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg ve İngiliz haber ajansı Reuters Türk Lirası’nın değer kaybını birinci gündem maddesi yaptı.

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Financial Times, Merkez Bankası başkanı “Naci Ağbal’ın görevden alınmasıyla birlikte Türk Lirası yüzde 14 değer kaybetti ve para politikaları konusunda endişeler arttı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk Lirası’nın en düşük seviyesinden yukarı çekmeye çalışan kilit güç olarak tanınan merkez bankası başkanını görevden alması ile Türk Lirası yüzde 14’lere varan değer kaybı yaşadı” yorumunu yaptı.

Financial Times, Asya-Pasifik piyasasının açılmasıyla birlikte 7.22 seviyelerindeki doların 8.4 seviyelerine çıktığını hatırlattı.

Reuters, yaşanan bu değişimin gelişmekte olan pazar ekonomisine büyük zarar vereceğini ve bankanın itibarına hasar verdiğini yazdı. Reuters’a konuşan ve ismini açıklamayan bir Türk fon yöneticisi, “Çok karanlık ve uzun bir pazartesi olacak” yorumunu yaptı.

Türkler Bitcoin’e Yöneliyor

Geçtiğimiz hafta sonu, Google’ın Türkiye’deki Bitcoin (BTC) aramaları, aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi keskin bir artış yaparak neredeyse iki katına çıktı. An itibariyle, bu oranın yüzde 600’e ulaştığı bildirildi.

Bitcoin’in (BTC) son birkaç ayda sergilediği performansla, dünyanın en büyük kripto para birimine olan güven de güçlü bir şekilde artıyor. An itibraiyle, Bitcoin 1.078 trilyon dolarlık piyasa değeri ile 57.810 dolarlık bir fiyattan işlem görüyor. Deutsche Bank, yayınladığı en son raporunda, Bitcoin’in (BTC) konumunu güçlü bir şekilde sağlamlaştırdığını ve böylece dolaşımdaki toplam değer açısından dünyanın en büyük üçüncü para birimi olduğunu belirtti.

Deutsche Bank, devlet kurumlarının ve merkez bankalarının bile kripto para birimlerinin rolünü kabul etmeye başladığını ve artık hayatımızın bir parçası olduklarını kabul etti. Raporda, Deutsche Bank araştırma analisti Marion Laboure şunları yazdı:

“Bitcoin’in 1 trilyon dolarlık piyasa değeri, onu görmezden gelinemeyecek kadar önemli hale getiriyor. Varlık yöneticileri ve şirketler pazara girmeye devam ettikçe, Bitcoin fiyatı yükselmeye devam edebilir.”

Bununla birlikte, rapor “Bitcoin işlemlerinin ve ticaretinin hala sınırlı olduğu” gerçeğini kabul etti. Rapor, Bitcoin’in emtia, para birimi veya hisse senedi olarak durumunu tartışırken, BTC’nin hem hisse senedi hem de para birimi olarak ilk on sırada yer aldığını belirtiyor.

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku