Tron’un Yeni NFT Standardının Ayrıntıları Açıklandı

0 199

TRON CEO’su Justin Sun, TRON Blockchain’indeki ilk bölünemez token (NFT) standardı olan TRC-721’in ayrıntıları kamuoyu ile paylaştı.

TRC-721 standardını kullanarak token vermenin teknik açıklamalarının yer aldığı belgeye göre, TRC-721, TRON ağında NFT yayınlamak için bir dizi standart arayüzdür ve NFT oluşturmak için kullanılan standart olan Ethereum Blockchain’indeki ERC-721 ile tamamen uyumlu.

Belgeye göre NFT’ler, Chrome için TronLink eklentisinin yardımıyla TRON Blockchain’inde verilebilir ve kullanıcılar, NFT’leri yayınlamak için hesaplarında minimum 350 TRX (güncel fiyatlarla yaklaşık 18,3 dolar) bakiyeye ihtiyaç duyacaklar. Kullanıcılar NFT verirken token’ın adını ve sembolünü özelleştirebilme imkanına sahip olacaklar.

TRON Neden Bir NFT Standardı Başlatıyor?

İlk olarak Aralık 2020’de açıklanan TRON’un NFT standardı, Blockchain üzerine inşa edilen uygulamalar için yeni olanaklar sunmayı hedefliyor. Ethereum, NFT ekosistemindeki baskın güç olmaya devam ederken, ETH işlem ücretleri NFT patlamasının ortasında yükseldi. Öte yandan Ethereum 2.0’ın proof of stake konsensüs mekanizmasıyla işlem ücretlerindeki orantısızlığın ortadan kaldırılması planlanıyor.

Ethereum’da bunlar yaşanırken, TRON ise düşük işlem ücretlerini neredeyse anında ödemelerle birleştirdiğini iddia ediyor. Tron Vakfı’na göre protokol, Kasım 2020’de yeni blokların üretiminin geçici olarak durmasıyla sonuçlanan kötü niyetli bir saldırının hedefi olmasına rağmen, neredeyse üç yıldır “herhangi bir sorun olmaksızın” çalışıyor.

TRC-721 teknik belgesinin yayımlanması, Justin Sun’ın Christie’s’de düzenlenen bir NFT açık artırmasını kazanmayı düşük bir farkla kaçırmasının ardından geldi. Dijital sanatçı Beeple imzalı NFT, 69,3 milyon dolarlık rekor bir fiyata satılırken, kazanan teklif Sun’ın son teklifinin 250.000 dolar fazlaydı. Bundan önce Sun, Jack Dorsey’in ilk tweetinin NFT’si için 1 milyon dolar gibi oldukça yüksek teklif vermişti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku