TRON Kurucusu, Milyarlarca Dolar Değerindeki Altcoin Yatırımını Geri Çekti

370

Cream Finance Protokolü’nden 130 milyon dolar para kaybına neden olan saldırıya ilişkin endişeler, altcoin Aave’ye de sıçradı. Geçtiğimiz cuma günü, merkezi olmayan finans (DeFi) alanındaki bir numaralı protokollerden biri olan, Aave V2 para piyasası protokolü yatırımlarının büyük bir miktarı geri çekildi.

Justin Sun, bu beş altcoin projesindeki milyarlarca dolar yatırımını geri çekti

Ethereum işlem günlükleri, Ethereum (ETH), Wrapped Bitcoin (WBTC), USD Coin (USDC), Tether (USDT) ve True USD (TUSD)’yi cüzdanlarından milyarlarca dolar değerinde varlığın geri çekilmesinin Tron ağının kurucusu Justin Sun’a ait olduğunu gösteriyor. Toplu olarak bu fonlar, DefiLlama’ya göre şu anda 15,2 milyar dolar olan protokolün Kilitlenen Toplam Değerinin (TVL) yaklaşık %18’ini temsil ediyor. Altcoin Aave, TVL sıralamasında Curve Finance ve MakerDAO’nun ardından gerileyerek üçüncü sıraya düştü.

Justin Sun’ın ani geri çekilme işlemi, topluluk üyelerinin Cream Finance istismarının ardından protokolün güvenliği konusundaki endişelerini dile getirdiği Aave Discord sohbet grubundaki tartışmayı da yaygınlaştırıyor. Aave’nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, yaşanan bu tedirginlik Aave’de teminat olarak tutulan, xSUSHI’nin (tahsis edilen Sushi yönetim token’larını temsil eder) kullanılmasından kaynaklanıyor. Bu işlemlerin Cream Finance’in başına gelen fiyat manipülasyonuna benzer bir saldırıya sebep olabileceği düşünülüyor.

Justin Sun neden kripto para yatırımını geri çekti?

Altcoin AAVE dahil olmak üzere büyük oranda DeFi yönetişim token’larının sahibi olan Gauntlet Network’e göre, potansiyel güvenlik açığından kârlı bir şekilde yararlanılamaz, bu da ilgili mevduat sahiplerini bir miktar rahatlatabilir. Ayrıca topluluk endişelerini gidermek için bir çaba da Gauntlet’tan geldi. Gauntlet, AAVE yönetimine, gelecekte ortaya çıkabilecek risk potansiyelini azaltmak için xSUSHI, DPI ve LP token’larını  AMM piyasasından borçlanılmasının devre dışı bırakılması önerisini ileri sürdü. Önerinin şu anda neredeyse oybirliğiyle kabul edilebileceği görülüyor. Ancak pazar geç saatlere kadar uygulanamıyor.

Gauntlet’in araştırmasının gösterdiği gibi, bir istismar riski küçükse Justin Sun neden yatırımlarını geri çekmiş olabilir? Sun’ın yatırımlarını geri çekmesinin nedeninin, Yearn topluluğu üyeleri ile Aave taraftarlarının Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlar olabileceği düşünülüyor. Çünkü bir tweet dizisinde Yearn topluluğunun üyeleri, altcoin Aave’nin potansiyel bir istismara karşı savunmasız olduğunu iddia etti. Sun’ın geri çekilme işleminin ardından, stablecoin’ler (özellikle USDT) arz sıkıntısı yaşıyor. Hem kullanım oranları hem de sonuç olarak borçlulardan tahsil edilen getiriler artıyor. Birkaç saat boyunca, Aave’nin V2 Ethereum pazarında USDT ödünç alma maliyeti yıllık %60-80 arasında gerçekleşti. Ancak ilerleyen saatlerde, birkaç yüz milyon USDT kredisi geri ödendikten sonra oranların %20’nin altına düştüğü görülüyor. Aave hakkında güncel haberleri Kriptoarena.com adresinden takip edebilirsiniz.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak https://blockworks.co/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku