TikTok’tan Çarpıcı Kripto Para Hamlesi: Yasak Geliyor!

37

Çin şirketi TikTok, bu hafta  içerik politikasını güncelledi. Sosyal medya devi, platformunda kripto para reklamı ve kampanyaları yapan fenomenlere ve influencer’lara yasak getiriyor.

Tiktok kripto para dolandırıcılığını engellemek istiyor

Politika değişikliğinin bazı muafiyetleri olsa da, yeni yasaklanan içerik grubu “finansal hizmetler ve ürünleri” olarak tanımlanıyor. Bu kategori, kripto paralar, krediler ve kredi kartları, ticaret platformları, forex ticareti, yatırım hizmetleri ve daha fazlasını içeren ancak kesinlikle bunlarla sınırlı olmayan konuları kapsıyor. Bununla birlikte, TikTok’un reklam politikası aynı kalıyor ve şu anda finansal hizmetler şirketlerinin 18 yaşın üzerindeki kişilere reklam vermesine izin veriyor. Buna rağmen, platformda özellikle kripto ve dijital varlıklar için reklamlar zaten yasak.

Yapılan düzenlemelere  rağmen, TikTok genç kullanıcılar için finansal bilgi edinimi açısından yükselen bir araç haline geldi. Platformun “FinTok” veya “StockTok” olarak adlandırılan finansal köşesi, spekülasyon ve gerçek finansal içgörüler veya bakış açılarının muazzam bir karışımı olarak nitelendiriliyor. Bunun bir uzantısı olarak, TikTok, platform genelinde düzenlenmemiş finansal tavsiyeye izin verdiği için son zamanlarda artan incelemeyle karşı karşıya kaldı.

 Soyal platformlardaki reklamlar risk oluşturuyor

Kripto paralar, bugünlerde sosyal medya kanallarında popüler ve TikTok da istisna değil. Yakın tarihli bir örnek, FaZe Clan’daki önemli etkileyiciler tarafından reklamı yapılan Savr The Kids Token. Projenin tanıtımını yapan popüler fenomenler, dolandırıcılık nedeniyle yasal sonuçlarla karşılaşabilirler. TikTok söz konusu olduğunda, izleyiciler de genellikle çok daha genç ve platform, öncelikle Gen Z ve genç Y izleyicilere hitap ediyor.

Tabii ki, kripto para topluluğunun genellikle daha genç bir kitleden oluştuğu görülüyor ve bu da TikTok’u kripto para hakkında içerik oluşturma ve tüketimi için uygun bir ortam haline getiriyor. Informed Choice Martin Bamford’un müşteri eğitim başkanı, medya kuruluşu FT Adviser’a yaptığı açıklamada, politika değişikliğini “örneğin bir ticaret platformuna kaydolmak gibi bir bağlı kuruluş bağlantısına yol açan doğrudan veya dolaylı olarak sponsorlu içerikler, eşantiyonlar, sahte proje tanıtımı gibi riskli ve aldatıcı politiklara bir önlem olarak görüyor. Buna göre, TikTok’un son politika değişikliğinin etkileri muhtemelen kripto para sektöründeki  kötü niyetli kişileri  etkileyebilir. Meşru finansal firmalar büyük olasılıkla etkilenecek ve şu anda yaptıkları gibi TikTok aracılığıyla fenomenelrden artık yararlanamayacaklar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Bitcoinist.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku