The Independent: Çin Bitcoin Yasağında Geri Adım Atabilir! İşte Ayrıntılar!

288
Çin‘in bu yılın başlarında Bitcoin (BTC) madenciliği üzerindeki baskısı, kripto para tarihindeki en yıkıcı fiyat düşüşlerinden birine neden oldu. BTC, 64 bin doların üzerindeki tüm zamanların en yüksek seviyesinden, birkaç hafta içinde 30 bin doların altına düştü. Uzmanlar, bu gelişmeyi “kripto kışı” olarak değerlendirmişti.

 

Çin, Bitcoin yasağı kararını kamuoyuna sundu!

El Salvador’un Bitcoin yasası gibi bazı olumlu haberlerle birlikte, madencilerin ABD’ye göçmesi, nihayetinde piyasada rekor kıran bir toparlanmaya yol açtı. Çin’in kripto para yasağını kaldırabileceğine dair spekülasyonlar, uzmanların tahminlerini güncellemesine neden oldu. Böyle bir gelişme meydana gelirse, bazı analistler bunun başka bir büyük fiyat rallisi için katalizör olabileceğini iddia ediyor.

Milyarları İlgililendiren Gelişme! İşte Çin’in 5 maddelik Kripto Para Yönergesi!

 Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) geçen hafta, Bitcoin madenciliğini “aşamalı olarak ortadan kaldırılan” endüstriler listesine dahil etme kararı hakkında kamuoyundan geri bildirim beklediğini duyurdu. Kamuoyunun fikrinin alınması önemli bir gelişme. Bazıları, bu kararın kripto para birimlerinin hızla yükselen fiyatına ve ABD’nin sektörde ortaya çıkan egemenliğine bir tepki olarak geldiğini iddia ediyor.

 ”Çin daha ucuza BTC almak için sürekli yasak getiriyor”

Kamuoyundan geri bildirim alma süreci 21 Kasım’a kadar sürecek, bu sırada ülkenin makroekonomik planlama ajansı geri bildirimleri değerlendirecek ve ileriye dönük duruşu hakkında bir karar verecek. Zap Protokolü’nün kurucu ortağı ve en eski Bitcoin öncülerinden biri olan Nick Spanos, The Independent’a verdiği demeçte şunları söyledi:
Çin’in Bitcoin madenciliğini yasaklama kararından geri adım atması kripto para sektörü için büyük bir haber olur. Bu gelişme, Bitcoin ve bir bütün olarak kripto piyasası için önemli bir katalizör görevi görür. Çin’in, ucuza daha fazla BTC satın alabilmesi için fiyatını kasıtlı olarak düşürmek için Bitcoin’i defalarca yasakladığı tahmin ediliyor, bu yüzden Pekin’in kripto konusundaki duruşunu tamamen tersine çevirmesine şaşırmam.

 

Çin Yasakları Sonrası Bitcoin Yeni ATH'ye Ulaşıyor! İşte İlginç Veriler!
 
Coin Telegraph gibi kaynaklar,  Çinli yetkililerin Bitcoin’e karşı olumsuz duruşunu tersine çevirebileceğini iddia ederek haberi umut verici olarak nitelendirirken, ülkenin önde gelen gazetelerinden South China Morning Post, ise bu gelişmeyi kripto para yasağının son aşaması olarak değerlendirdi. Kripto madenciliği, Eylül ayında Çin Halk Bankası’nın kripto para ticareti ve finansmanını engelleme yasağının ardından ciddi bir boyuta ulaştı. Bu hizmetler Çinliler için zaten erişilemez durumdaydı ve Temmuz ayından bu yana, Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’nden (CBECI) alınan veriler, Çin’deki madencilik faaliyetinin etkin bir şekilde sıfıra düştüğünü gösteriyor.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Independent.co.uk
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku