Teknik Analist 4. Çeyrekte Solana (SOL)’yı Bekleyen Riski Paylaştı

541

Yılın üçüncü çeyreği, kripto topluluğundaki çoğu kişi için hem heyecan verici hem de sinir bozucuydu. Ve hem Bitcoin hem de Ethereum olumlu çeyrekler görürken, büyük kazananlar aslında daha yeni protokoller oldu. Aslında, akıllı sözleşme platformlarında daha büyük pazarı geride bırakan önemli bir artış, Solana, Avalanche ve Terra gibi projelerin yükselişiyle fark edildi. Yukarıda bahsedilenlerin tümü, grafikler görüleceği üzere en az %300 kazandı.

Ethereum ağı, çoğunlukla NFT’lerin hızlı yükselişi nedeniyle yeni kullanıcı benimseme patlamasına sahip olsa da, yıl boyunca rekor yüksek işlem ücretlerinden de zarar gördü. Buna, yalnızca üçüncü çeyrekte toplam 1,96 milyar dolarlık ücret dahil edilebilir. Bu, kullanıcılar Ethereum’a düşük ücretli alternatifler ararken, rekabetçi akıllı sözleşme platformlarına ve Solana ve Avalanche gibi sözde ‘Ethereum katilleri’ne fayda sağladı. Özellikle, ETH’nin ortalama işlem ücreti 55 doları aştığı için Solana (SOL)’un fiyatı eylül ayı başlarında 200 dolara yakın arttı.

Kaynak: Kripto Para Metrikleri
Kaynak: Kripto Para Metrikleri

SOL’un fiyatı ve ETH’nin ortalama işlem ücretinin çakışan zirveleri görmesiyle, SOL’un Ethereum tarafından yönlendirildiği rallinin spekülasyonları yerindeydi. Peki, SOL’un büyümesi için bu kadar yerli miydi?

Solana rallisi göründüğünden daha organik

Ağustos-Eylül rallisi, alt fiyatın token başına 200 dolara ulaşması nedeniyle piyasadaki birçok kişi tarafından “Solana Yazı” olarak adlandırıldı. Ancak kısa süre sonra varlık, karamsarlık devraldıkça 215 dolarlık ATH’sinin ardından önemli bir konsolidasyon gördü. Bu, yalnızca Solana rallisinin ETH tarafından hızlandırıldığına dair spekülasyonları da körükledi. Ancak Solana’nın rallisi göründüğünden çok daha organikti. Özellikle, Solana’nın DeFi projeleri bu yıl Eylül ayında 3 milyar doları aştı. SOL için proje sayısındaki büyük artış, ETH ve diğer ETH katillerine zorlu bir rekabet sağlayabileceğini kanıtladı.

Solana, birlikte çalışabilir bir Blockchain platformu olarak büyümesini sürdürmek için NFT’lerin patlamasını da kullandı. Aslında, Solana (SOL)’daki NFT’ler 2 Ekim’de 1 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştı. Ek olarak, SOL’nin spot piyasası düşük ticaret hacimleri ve daha düşük fiyat beklentisi görürken, Vadeli İşlemler piyasası daha parlak bir görünüm sundu. Altcoin için açık faiz, son birkaç gün içinde bir artış gördü ve bunlardan biri, piyasa katılımcıları tarafından bekletilen sözleşmelerin sayısında bir artış olduğunu gösteriyor. Aynı şey, kripto para piyasalarına yeni sermayenin aktığı gerçeğinin de altını çizdi.

SOL | Kaynak: Coinalyze
SOL | Kaynak: Coinalyze

Risk almak, ama orada asılı kalmak

Solana (SOL)’nın piyasası son zamanlarda oldukça tepkisiz kaldı, ancak daha yüksek bir zaman diliminde altcoin 164 dolarlık yüksek dirence tutundu. Ayrıca, Ubeswap’ın Allbridge ile Solana’nın yerel varlığı ‘SOL’ ve Saber’in yönetim tokeni ‘SBR’yi Celo’ya getirmek için bir işbirliğini duyurması gibi olumlu haberler, alt gruba gerekli sosyal pompayı sağladı. İçerdiği fiyatlardan bağımsız olarak. Ancak, basın zamanında, SOL’un Sharpe oranı negatif bölgeye girerek Temmuz seviyelerine ulaşırken, oynaklık da bir düşüş gördü. Alt’ın Sharpe oranındaki düşüş, SOL’un performansının bir zaman aralığında “risksiz” bir varlığa kıyasla daha riskli hale geldiğinin göstergesi gibi görünüyordu.

Bir fiyat pompası bu hasarı tersine çevirebilse de, SOL’un yakın gelecekte sürekli bir ralli yapması pek olası görünmüyor. Yine de Solana (SOL)’nın büyümesi göz ardı edilemeyecek kadar büyük. Dahası, yedinci sıradaki kripto, konsolide fiyatlarına rağmen listelerde yerini korudu. Sırasıyla “sadece” %2,89 ve %10,10’luk günlük ve haftalık kazançlar olsa da, altcoinler gerçekten yükseldiğinde daha güçlü bir geri dönüş yapabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Ambcrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku