TDS Ekonomistleri Altın Yatırımcılarını Uyardı: Düşüşe Hazırlanın!

209

Son haftalarda sermaye, değerli metallere sığınmak için riskli varlıklardan kaçınıyor. TD Securities ekonomistlerine göre, altın fiyatının önemli kayıplara uğraması söz konusu olabilir. Ünlü firmanın analistlerine göre ayrıca yatırımcıların fiyat düşüşlerine kendilerini hazırlaması gerekiyor. İşte haberin detayları…

Rusya’ya yönelik yaptırımların ardından merkez bankaları altın alımlarını hızlandırabilir

Kanada merkezli bir yatırım şirketi olan TD Securities ekonomistleri geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamada tüketici talebinin yüksek fiyatlara karşı dirençli olduğunu, ancak şimdi fiyatlar yükseldikçe zayıflık belirtileri gösterdiğini ortaya koyuyor. Ünlü firmanın ekonomistlerine göre ayrıca yatırımcılar, Batı’nın Rusya’ya yönelik agresif yaptırımlarının ardından küresel merkez bankalarının altın alımlarını artırmasını bekleyebilirler. Ancak resmi veriler son aylarda cansız akışlara işaret ediyor.

Kriptoarena.com olarak analizlerini yakından takip ettiğimiz firmanın ekonomistlerine göre büyüme şokundan daha kalıcı bir enflasyon şoku, özellikle bu geniş tabanlı emtia fiyat şokunun ortasında bir durgunluk olasılığı daha da yükselirken, gelecekteki artış beklentilerinde önemli bir artışa yol açabilir. TD Securities ekonomistlerine göre bu senaryoda, altın fiyatları mevcut fiyatlara göre önemli bir aşağı yönlü risk oluşturabilir.

Altında izlenmesi gereken seviyeler

FXStreet analistlerine göre altının fiyatı, 1.995 dolar civarında seyreden bir dizi sağlıklı direnç seviyesinin üzerinde zemini toparlamakta zorlanıyor. Analistlere göre bir günlük Fibonacci yüzde 38,2, dört saatlik SMA5 ve bir aylık R1 pivot noktası bu noktada birleşiyor. FXStreet analistlerine göre boğalar ikincisinin üzerinde güçlü bir dayanak bulursa, bir sonraki yükseliş hedefi bir gün SMA5 ve bir gün Fibonacci yüzde 23,6’nın kesişimi olan 2,002 dolara sabitlenecek. Analistlere göre ayrıca altın fiyatı önceki günün en yüksek seviyesi olan 2.009 dolar daha sonra satıcıların radarlarında olacak ve bunun üzerinde bir günlük R1’in 2.014 dolardaki pivot noktası test edilecek.

Deneyimli analistlere göre XAU/USD, aşağı yönde, bir günlük 1.885 dolardan Fibonacci yüzde 61,8 anında destek sunuyor. Buna göre düşüş momentumu hız kazanırsa, ayılar bir önceki ayın en yüksek ve pivot noktası bir günlük S1’in 1.975 dolarda birleşmesini hedefleyebilir. Analistlere göre daha aşağıda, önceki haftanın en yüksek seviyesi ile bir önceki günün 1.970 dolar civarındaki en düşük seviyesinin buluşma noktası, altın satıcıları için aşılması zor bir seviye olacak. Bu ilgili destek ve direnç seviyelerine rağmen, volatilite Rusya-Ukrayna krizine ilişkin önemli güncellemeleri destekleyebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku