Tam 300 gün… Bu kadar zaman gerekebilir

0 0

Bitcoin’in yeni bir zirve yapması 300 günü gerektirebilir…

Bitcoin için bu yıl yüzde 200den fazla kazanç sağlayan ilginç bir yıl oldu. Bu birçok insanın 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20 bin dolardan sonra başka bir boğa piyasasının başladığına inanmasına neden oldu. Birçoğu Bitcoinin muhtemelen 2019da tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkacağına inanıyor.

Bununla birlikte sosyal ticaret platformu eToronun Kurucusu ve CEOsu Yoni Assia Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20 bin dolara ulaşmasının 300 gün sürebileceğini ifade ediyor.

Üçüncüsü 2018de başlayan ve 2019da sona eren büyük yükseliş hareketi ile sona erdiğine inanılan Bitcoin için şu ana kadar iki ayı piyasası olmuştur. Verilerdeki göze çarpan bir patern sadece iki ayı piyasası için Bitcoin ayı piyasasının öncekinden daha uzun göründüğü şeklinde. Örneğin 2011-2013 ayı piyasası yaklaşık 600 gün sürdü bunu takiben 1000 günden uzun süren 2013-2017 ayı piyasası söz konusu oldu.

Ayı piyasaları da ilk olarak yüzde 90 ikinci olarak yüzde 80 düşüşle önemli kayıplar yaşattı. Bitcoin 2018 ayı piyasasında fiyatının yüzde 80inden fazlasını kaybederek bu durumu zaten yaşamış durumda. Bu sorun değil çünkü ilk ayı piyasasında yüzde 90dan fazla değer kaybı olmasına rağmen patern aynı zamanda art arda artan pazarlarla birlikte düşüşün azaldığını gösteriyor. Ancak karşılanmamış bir durum var.

Bitcoin 2018 ayı piyasasında önemli bir iyileşme sağlasa da veriler ilk ayı piyasasında toparlanma 600 gün sürdüğü için şu anki şartlarda henüz olgunlaşmanın meydana gelmediği ifade ediliyor. Fiyat artışı 500 günden hemen sonra gerçekleşti ancak muhtemelen o zamanki koşul karşılanmadığı için fiyat biraz düştü.

Eğilime bağlı olarak Bitcoin Assiaya göre daha uzun süre dayanması gerektiği veya en azından son ayı piyasası süresine bağlı olarak 300 gün daha konsolide edilmesi veya hatta çökmesi gerekebilir.

Bu veriler dikkate alınırsa büyük bir Bitcoin boğa koşusu koşusu bundan biraz sonra olabilir. Bakkt gibi piyasayı güçlendirmesi beklenen önemli olaylar gerçekleşiyor ve halving etkinliği de gelecek yıl olacak. Bu durumlar Bitcoin için önemli bir yükselişin habercisi olabilir. 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku