Şubat ayındaki çöküşü bilmişti… Şimdi Bitcoin için 9 bin 800 doları işaret ediyor

0 0

Önde gelen bir trader Bitcoin için düşüş tahmininde bulundu… Aynı analist bu savını güçlendirmek için ise Baş ve Omuz modelinin oluşumunu gösterdi. Geriye dönüp bakıldığında H&S üç tepe noktasıyla tanımlanan teknik bir model. Dış uçlar seviyelerde daha yüksek iken ortadaki en yüksek uçtur. Bu arada sözde taban çizgisinden destek alıyorlar. Bu bir yükseliş-düşüş göstergesidir.

 XBT / USD aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi dört saatlik BitMEX grafiğinde benzer bir model oluşturdu. Çift omuzlar gibi görünen ve ortadaki kafa gibi davranan iki tepe yaptı. Bu arada tüm yükseliş denemeleri temel destek seviyesinin üzerinde sabit kaldı.

Hedef 9 bin 800 dolar olabilir

Analist Şubat 2020de olumsuz bir kırılma ile sonuçlanan benzer bir teknik modeli hatırladı. Göstergenin fiyatın 8 bin 720 dolarlık bir hedef seviyeye düşürüldüğünü söyledi ve fraktalın üçüncü çeyrekte 9 bin 800 dolar olarak tekrarlanabileceğinden korktuğunu söyledi.

Her ne kadar fraktallar tekrarları garanti etmese de yatırımcıların önceki duygularına göre nasıl davranabileceklerini ortaya çıkarma eğiliminde olduğu aşikar.

Şubat 2020de XBT / USD 8 bin 720 dolara düştüğünde küresel pazar yükselen COVID-19 salgınından kaynaklanan belirsizlikle karşı karşıyaydı. Bu arada yatırımcılar ABD borsa endekslerinde ve altının ABD doları için artan teklifin ortasında keskin bir tersine döndüğünü görmüştü. Bu aynı zamanda Bitcoinin düşüşünün arkasındaki sebep olarak hizmet etti.

Ancak şu anda temellerin çoğu taraf değiştirdi. Genel olarak küresel merkez bankaları piyasalara 70 trilyon dolarlık likidite enjekte ettiler. Bu arada ABD Merkez Bankası süresiz olarak tahvil alma ve gösterge borç verme faiz oranını sıfıra yakın tutma taahhüdünde bulundu.

Sonuç olarak ABD doları iki yılın en düşük seviyesine geriledi. Bu arada Bitcoin 13 Marttaki en düşük seviyesinden yüzde 200den fazla yükseldi.

Bitcoin için sırada ne var?

Bitcoin piyasasındaki en son aşağı yönlü düzeltme turunun iki tetikleyicisi vardı: iyileşen bir ABD doları ve getiri açısından zengin merkezi olmayan finans sektörüne duygusal bir geçiş.

Bu haftanın başlarında ABD imalat verileri ile ilgili iyimser bir raporun ardından ABD doları endeksi iki yılın en düşük seviyesinden toparlandı. Bu hem altını hem de Bitcoini etkileyen güvenli liman varlıklarına olan talebin azalmasıyla aynı zamana denk geldi.

Bu arada kripto para biriminin piyasa hakimiyeti yüzde 60ın altına düştü. Bitcoin pazarından gelişen merkezi olmayan finans sektörüne büyük bir sermaye değişimini yansıtıyordu. “DeFi” etiketi altında listelenen projelerden bazıları yatırımcılarına şimdiden yüzde 5 bine kadar YTD kazancı sağladı.

Bununla birlikte bu faktörler Bitcoine büyük ölçüde zarar vermedi. Kripto para birimi uzun vadeli yatırımcıların yükselişte kalmak için uzun bir süre daha düşük faiz oranları ve enflasyona bakmasıyla temel destek seviyelerinin üzerinde kalmaya devam ediyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku