Soru ilginç: Petro yu yasaklayan Trump Bitcoin i de yasaklar mı?

0 0

ABD Başkanı Donald Trump ABD vatandaşlarına geçen yıl Venezuela’nın devlet destekli dijital para birimi olan Petro’yu satın almalarını yasakladı. Trump yönetimi petrol rezervleriyle desteklendiği iddia edilen yeni para biriminin ABD’nin yaptırımlarına dikkat çekmek için ülkenin görevdeki cumhurbaşkanı Nicolás Maduro’nun açık bir hamlesi olduğunu iddia etmişti.

Şimdi ABD destekli muhalefet lideri Juan Guaidóya karşı direnişe devam ettikten sonra devam eden yaptırımlara bağlı olarak karartmaların yanı sıra sivil huzursuzluk aşırı enflasyon ve ekonomik kargaşayı sürdüren Maduro’nun Bitcoin ve Ethereum’a döndüğü bildirildi.

Bu merkezi olmayan kripto para birimleri küresel olarak işlem görmekte ve herhangi bir hükümet tarafından verilmez veya herhangi bir merkezi örgüt veya siyasi kurum tarafından kontrol edilmez durumda. Bu nedenle ülkenin zayıf bolívarına ve ABDden yapılan misillemelere karşı daha esnek bir alternatif sunuyorlar. Ayrıca Trump’ın 19 Mart 2018’de yayınlanan ve Amerikalıların Maduro’nun Petros’a ya da kripto para birimlerini içeren herhangi bir işlemi yapmalarını yasaklayan icra emri kapsamı dışında kalıyorlar.

Venezuela’nın Bitcoin ve Ethereum’u benimsemesi sürmekte olan ABD yaptırımlarını etkili bir şekilde engelleyebilse de kripto topluluğu böyle bir hareketin Trump yönetimini ABD’de Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin kullanımını kısıtlamaya veya yasaklamaya çalışmasına yol açıp açmayacağına ağırlık veriyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku