SEC'ten Bu Bitcoin Borsasına Wells Bildirimi!
SEC'ten Bu Bitcoin Borsasına Wells Bildirimi!

SEC’ten Bu Bitcoin Borsasına Wells Bildirimi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, kripto para piyasasına yönelik eylemlerine devam ediyor. Son olarak dev Bitcoin (BTC) borsası Coinbase, 22 Mart tarihli bir basın açıklamasında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) bir Wells bildirimi aldığını açıkladı! İşte detaylar…

Dev Bitcoin borsası Coinbase suçlamalarla karşı karşıya kalabilir

Kriptoarena.com olarak daha önce aktardığımız üzere Wells Bildirimi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından bir şirkete veya bireye verilen ve SEC’in kendilerine karşı yaptırım uygulamayı düşündüğünü belirten resmi bir bildirimdir. Bu Wells bildirimi, SEC’in Coinbase’e karşı bir yaptırım eylemi tavsiye ettiğini görecek bir ön tespit yaptığı anlamına geliyor. SEC yasal işlem başlatırsa, büyük olasılıkla Coinbase’in federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini iddia edecektir. Rapor, yaklaşan iddiaların Coinbase’in spot piyasasının bazı bölümlerinin yanı sıra Coinbase Earn, Coinbase Prime ve Coinbase Wallet gibi diğer hizmetleri ilgilendirdiğini gösteriyor.

İflas Eden Kripto Para Şirketi, Coinbase'e Bu Altcoin’i Döküyor!

Coinbase, blogunda Wells bildirimini kamuoyuna açıkladı. Yukarıdaki hizmet alanlarının inceleme altında olduğunu teyit etmesine rağmen, bildirimin daha ayrıntılı bir yanıt vermesi için yeterli bilgiyi içermediğini de söyledi. Dev Bitcoin borsası, SEC’in menkul kıymet olarak kabul edilebilecek belirli kripto para birimlerini ve varlıkları tanımlamayı reddettiğini iddia etti. Ayrıca, düzenleyicinin son aylarda tescil tekliflerine yanıt vermeyi reddettiğini de söyledi. Wells bildirimi, SEC ile olan anlaşmayı takip eder. Coinbase, Wells bildiriminin özellikle 2022 yazında bildirilen bir SEC soruşturmasına bağlı olduğunu, ancak şirketin bu soruşturmadan birkaç yıl önce SEC ile de ilişki kurduğunu söyledi.

Coinbase hangi yönde ilerleyecek?

Bir diğer yandan uzmanlar, Coinbase’in suçlamalara karşı ne tepki vereceğini merak ederken, yapılan açıklamalar buna cevap verdi. Coinbase, yaptığı açıklamalarda hizmetlerinin yasal olduğundan emin olduğunu ve “yasal bir süreci memnuniyetle karşıladığını” söyledi. Bu belirsiz ifade, bir anlaşma olasılığını dışlamıyor.

Coinbase Müjdeyi Verdi: Bu Altcoinler Uçuşa Geçti!

Buna karşılık, Coinbase yöneticilerinden gelen kişisel açıklamalar, şirketin mahkemede SEC ile mücadele etmeyi planladığını gösteriyor. Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Twitter’da SEC’e yönelik birçok sözde bulunurken, “adil, makul olmadığını ve hatta ciddi bir amaç göstermediğini” göstermeyi amaçladığını söyledi. Bu arada Coinbase CLO’su Paul Grewal, şirketin “kripto endüstrisi için nihayet biraz netlik elde etmeye başlamak için mahkeme sisteminden yararlanacağını” söyledi.

Şimdilik dev Bitcoin borsasının herhangi bir ücret ödememesi de mümkün görünüyor. Şirket, en son yayınladığı blog gönderisinde, Wells bildiriminin “resmi bir suçlama veya dava olmadığını fakat bir davaya yol açabileceğini” aktardı. Bununla birlikte, kripto şirketleri SEC ile mücadelede büyük ölçüde başarısız oldu, bu nedenle düzenleyicinin dava açmaktan kaçınmak için çok az nedeni var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

SEC’ten Bu Bitcoin Borsasına Wells Bildirimi!