SEC YETKİLİSİNDEN ETF GECİKMESİNE POZİTİF BİR BAKIŞ

0 0

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) komisyon üyesi 8 Şubat Cuma günü yaptığı açıklamada kripto düzenlemesi kurulmasındaki gecikmenin endüstrinin kendi başına hareket etmesine daha fazla özgürlük sağlayabileceğini söyledi.

Kripto para sektörüne yönelik yaptığı olumlu yorumlarla tanınan Heister Peirce SEC’in bundan bir süre önce Winklevoss kardeşler tarafından Bitcoin tabanlı ETF (borsa yatırım fonu) oluşturabilmek için yapılmış başvuruyu reddetmesini eleştiren Peirce kripto para sektöründeki düzenlemeler hakkında;

Blockchain projeleri gelişmeye devam ettikçe bu alandaki yasal çizgiler daha belirgin hale gelebilir.Net çizgiler çizmede gecikme aslında teknolojinin kendine gelmesi için daha fazla özgürlük sağlayabilir.”dedi.

Komisyon üyesi yeni bir endüstriyi düzenleme sürecinin uzun olabileceğini ve SECin mevcut yasalardan ödün vermeden gelişmesini sağlamak için SECnin uygun davranması gerektiğini vurguladı:

Uygun şekilde hareket edersek bu yeni sınırdaki yeniliğin menkul kıymet yasalarımızın amaçlarından ödün vermeden devam etmesini sağlayabiliriz – yatırımcıları korumak sermaye oluşumunu kolaylaştırmak ve adil düzenli ve verimli pazarlar sağlamak. ”

Peirce bu sürecin uzun sürebileceğini belirtse de bazen gerekenden daha uzun sürebildiğini de hatırlatıyor. Öyle ki Peirce’a göre SEC yeri geldiği zaman bazı kripto para projelerine “temkinli” değil “çekingen” bir tavırla yaklaşıyor:

Yatırımcıların kripto etiketli herhangi bir şeye kör bir şekilde sıçramasını haklı olarak doğru bulmadığımızı söyledik
ama gelin görün ki biz de bazen kripto para sektöründeki her projeden kaçınıyoruz.”


Peirce ABD Kongresinin kripto ile ilgili belirsizlikleri en azından bazı dijital varlıkların ayrı bir varlık sınıfı olarak ele alınmasını istiyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku