SEC, VanEck Bitcoin ETF Kararını Bir Kez Daha Erteledi

27

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), çarşamba günü yapılan bir Bitcoin ETF başvurusunu tekrar erteledi. Başvuru, Nisan 2021’deki bir uzatmanın ardından Bitcoin ETF’sini onaylamak veya reddetmek için karar alacak komisyonun 17 Haziran’daki son teslim tarihinden önce yapıldı.

SEC, Bitcoin ETF’si için kamuoyu araştırması yapıyor

SEC’den gelen yeni dosyaya göre, düzenleyici kurum VanEck’in Bitcoin ETF’sini onaylayıp onaylamama konusunda henüz karar vermedi. Kurum, ETF’yi onaylayıp onaylamama konusunda kamuoyu fikrine başvuruyor. Kamuoyu araştırmasında SEC, halka bir Bitcoin ETF’sinin manipülasyona açık olup olmayacağını ve hileli veya manipülatif eylemleri ve uygulamaları önlemek için nasıl tasarlanabileceğini soruyor.

Yapılan araştırmada SEC ayrıca insanlardan “borsada işlem gören bir ürün için temel bir varlık olarak Bitcoin’in uygunluğu” ve Bitcoin (BTC) piyasasının likiditesi ve şeffaflığı üzerinde tartmalarını istedi. Önerilen Bitcoin ETF’si hakkında söyleyecek sözü olan herkesin, bunu yapmak için Federal Sicilde emrin yayınlanmasından sonra 21 günü ve aynı sicilde yayınlanmasından sonra 35 günü var. Vatandaşlar, SEC web sitesi, e-posta veya normal posta yoluyla yorumlarını iletebilirler.

SEC, nihai kararı vermeden önce toplam 240 gün süre vermek için son tarihi 45, 45, 90 ve 60 günlük artışlarla uzatabilir. Bununla birlikte, 1934 tarihli Menkul Kıymetler Borsası Kanunu’nun 19(b)(2)(B) Bölümü uyarınca, komisyonun, aynı zamanda, son başvuru tarihinden önce “önerilen kural değişikliğinin onaylanmaması gerekip gerekmediğini belirleme” hakkı da mevcut.

VanEck ETF başvurularına devam edecek gibi görünüyor

VanEck, kripto para birimleri alanında pek de yeni sayılmaz. Firma, yatırım fonları ve ETF’lerde uzman olarak biliniyor. Şirket, uzun yıllardır ABD’de bir Bitcoin ETF’si başlatmayı deniyor, ancak şu ana kadar başarılı olamadı. Şirket, son bir Bitcoin ETF başlatma girişiminde, ocak ayında Blockchain girişimi SolidX ile ortaklaşa yaptığı benzer bir başvuruyu geri çektikten sonra mart ayında tekrar SEC’e başvurmak için gerekli evrakları sundu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde hiçbir Bitcoin ETF’si onaylanmadı. VanEck’s durumunda ise SEC tarafından devam eden gecikmeler nedeniyle, Valkyrie Digital Assets’ ve Fidelity Investments, Bitcoin ETF’si onayının yakın bir zamanda gelmesi pek olası değil. Ancak Kanadalı yetkililer, yatırım fonu yöneticisi 3iQ, Purpose Investments, Evolve Funds Group ve CI Global Asset Management’ın teklifleri de dahil olmak üzere bu yıl birçok kripto ETF’sine yeşil ışık yaktı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Nairametrics.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku