SEC, Bu Altcoin İçin 'Dolandırıcılık' İddiasında Bulundu!

SEC, Bu Altcoin İçin ‘Dolandırıcılık’ İddiasında Bulundu!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Miami merkezli finansal danışmanlık şirketi BKCoin Management LLC ve Kurucu Ortağı Kevin Kang’a karşı, bir “Ponzi girişimi” ile yatırımcıları 100 milyon dolar dolandırdıklarını iddia ederek acil bir işlem başlattı! Altcoin şirketine yönelik yaptırımlar devam ediyor! İşte detaylar…

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, bu altcoin şirketi için büyük bir dolandırıcılık iddiası ortaya attı!

Kripto para piyasasında dolandırıcılık olayları son bulmuyor. Yakın tarihli bir basın açıklamasında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), BKCoin’in Ekim 2018 ile Eylül 2022 arasında en az 55 yatırımcıdan yaklaşık 100 milyon dolar topladığını iddia etti. İddialara göre şirket kurucularından biri olan Kevin Kang, müşterilere fonlarının kripto para ticareti için kullanılacağına dair güvence vererek, önemli yatırım getirisi vaat etti.

SEC'in Merceğindeki Yeni Kripto Para Şirketi Bu!

SEC’e göre şirket, yatırımcı fonlarının bir kısmını “Ponzi benzeri ödemeler” yapmak ve kişisel kullanım, tatiller, spor etkinlikleri biletleri ve hatta New York City’deki bir mülkü satın almak amacıyla kullandı. Raporlara göre, BKCoin’in kullanıcılara “en iyi dört denetçiden” denetim görüşü aldığına dair yalan söylediği, ancak aslında böyle bir fikre hiç sahip olmadığı iddia ediliyor.

“İddia ettiğimiz gibi, yatırımcılar paralarını kripto varlıkların ticareti için sanıklara emanet ettiler. Bunun yerine sanıklar paralarını kötüye kullandılar, sahte belgeler oluşturdular ve hatta Ponzi benzeri davranışlarda bulundular.

Sıcak Gelişme: SEC Bu Altcoin Şirketine Dava Açtı!

SEC’in Miami Bölge Ofisi Direktörü Eric Bustillo, “Bu eylem, dijital piyasalar da dahil olmak üzere tüm menkul kıymetler sektörlerinde yatırımcıları koruma ve dolandırıcılığı ortadan kaldırma konusundaki kararlılığımızın altını çiziyor” söylerinde bulundu. Bununla beraber SEC, acil durum eyleminin bir parçası olarak BKCoin’e ait olan bazı varlıkları dondurdu. Şirketin ve Kang’ın federal menkul kıymetler yasalarının dolandırıcılıkla mücadele hükümlerini ihlal ettiğini iddia etti ve her iki sanık aleyhine kalıcı tedbir kararlarında ısrar etti. Ayrıca, BKCoin’den 12 milyon dolar aldığı iddia edilen bir Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcısı olan Bison Digital LLC’den tasfiye talebinde bulundu.

SEC daha önce de birçok şirket için “Ponzi” iddiası ortaya atmıştı!

Daha önce de SEC bu gibi iddialar ortaya atarak bazı altcoin şirketlerine yönelik baskısını sürdürmüştü. Düzenleyici kurum daha önce, Neil Chandran’ın da aralarında bulunduğu sekiz kişiyi ve birkaç kuruluşu CoinDeal adlı sahte bir kripto para birimi programı aracılığıyla yatırımcılardan 45 milyon dolarlık bir dolandırıcılıkla suçladı ve şüphelilerin meblağı mülk, araba ve bir tekne satın almak için kullandıklarını iddia etti.

Davalıların, yatırımcılara 500.000 kattan fazla yatırım getirisi sağlayacak önemli blockchain teknolojisine sahip olduklarını ve teknolojinin yaklaşan satışını yanlış beyan ettiklerini iddia ediyoruz.”

Ripple - SEC Davasında Önemli Gelişme! Sırada Ne Var?

SEC’in Chicago Bölge Ofisi Direktörü Daniel Gregus, “Şikayetimizde iddia edildiği gibi, gerçekte, sanıkların on binlerce perakende yatırımcıyı dolandırırken kendilerini zenginleştirdiği ayrıntılı bir plandı,” yorumunu yaptı. Bu, Chandran’ın hukuk sorunlarıyla ilk karşılaşması değil. ABD Adalet Bakanlığı daha önce kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere Chaldran’ı elektronik dolandırıcılıkla ilgili suçlardan ve CoinDeal’in bir parçası olduğu sırada yasa dışı para işlemlerini yürütmekten tutuklamıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

SEC, Bu Altcoin İçin ‘Dolandırıcılık’ İddiasında Bulundu!