SEC BITCON ETF BAŞVURUSUNU ONAYLACAK MI? 45 GÜN SÜRESİ VAR!

0 0

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) NYSE Arca ve Bitwise Asset Management tarafından yapılan Bitcoin ETF başvurusunu 11 Şubat’tan itibaren incelemeye başladığını bildirdi ve başvurunun kendisi resmi gazetede bugün yayınlandı.
NYSE Arca yapılan başvuruyu Bitwise Bitcoin Tröst şirketi ile beraber yaptı ve başvuru 28 Ocak tarihinde bildirilse de SEC başvuruyu 11 Şubat tarihinden itibaren incelemeye aldı. SEC 15 Şubat tarihinden itibaren ilgili başvuruya cevap vermek için 45 günlük süreye sahip. ABD’li düzenleyici teklifi değerlendirmek için daha fazla süreye ihtiyaç duyulduğu kararını öne sürerse incecleme zamanını 90 güne kadar daha uzatabilir ancak bunu yaparken ek sürenin gerekliliklerini belirtmek zorunda.

SEC ETF başvurusu için kesin kararını en fazla 240 gün içerisinde vermek zorunda.

Bitcoin ETF (borsa yatırım fonu) savunucuları fonların piyasaya yeni yatırımcılar ve daha fazla para getireceğine inanıyor.

NYSE Arca ve Bitwise bir Bitcoin ETF piyasaya sürme fikrini ilk olarak Ocak ayında duyurmuştu. Bunun yanı sıra NYSE Arca’nın 2018 yılının bir haftası içerisinde birden çok Bitcoin ile ilgili ETF piyasaya sürmek için izin almak istediği de gelen haberler arasında. Borsa NYSE Arca üzerinde listelenmiş toplam beş ayrı ETF piyasaya sürmek istiyordu ve ETF’lerin CME ile CBOE üzerindeki Bitcoin vadeli sözleşmeleri fiyatı ile bağlantılı olacağı da açıklandı.
Bu durum başvurun Cuma günü incelemeye başlandığının duyurulmasıyla birlikte değişti.

SEC henüz herhangi bir Bitcoin ETF’si için onay vermedi. Şimdiye kadar birçoğunu reddetti ya da geri çekilmesini istedi.

Ancak SEC komisyoneri Robert Jackson yakın zaman önce bir Bitcoin ETF’sinin er ya da geç onaylanacağını bildirdi

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku