SEC, BİTCOİN VE ETHERİUM YATIRIM ÜRÜNLERİNİN TİCARETİNİ ASKIYA ALDI

0 2

Regülatör geçtiğimiz ay ABD pazarına girmeleri sonrasında İsveç firması XBT Provider AB tarafından verilen iki kripto yatırım aracında “mevcut tutarlı ve doğru bilgi eksikliğine” işaret etti.ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Pazar günü kripto paraları izleyen iki yatırım ürünü olan Bitcoin Tracker One (CXBTF) ve Ether Tracker One (CETHF) işlemlerini durdurma emri verdi.İki borsa işlemli notu (ETN) U.K.-merkezli Coinshares Holdingsin bir yan kuruluşu olan İsveç şirketi XBT Provider AB tarafından çıkarılmaktadır.İki ürün 2015ten beri Nasdaq Stockholm Borsasında listelenmiş ve geçtiğimiz ay CXBTF ile ABD pazarına girmiş yerli yatırımcıların ABD ile tezgah üstü (OTC) pazardaki kripto ETNlerine erişmelerine ve yatırım yapmalarına olanak sağlamıştır.SEC Amerika Birleşik Devletlerindeki bu finansal ürünlerin teklif edilmesine ve satılmasına olanak tanıyan broker-bayi başvuru materyallerinin yanı sıra resmi siparişte kararını açıklayan SECin Borsa Yatırım Fonları olarak niteledi. .Diğer kamu kaynakları enstrümanları “Borsa Yatırım Notları” olarak nitelemektedir. Aksine ihraççı bunları teklif malzemelerinde “öz kaynak olmayan bağlantılı sertifikalar” olarak nitelemektedir.

Düzenleyici şöyle dedi:

Komisyon kamu menfaatlerinin ve yatırımcıların korunmasının yukarıda belirtilen şirketin menkul kıymetlerinde bir işlemin askıya alınmasını gerektirdiği görüşündedir.

SEC ETNlerin ABD pazarındaki varlığının “piyasa katılımcıları arasında karışıklık” ile sonuçlandığını ve bunun geçici olarak durdurulmasını sağladığını iddia etti.Süspansiyon 9 Eylül Pazar günü 1730 EDTde başladı ve 20 Eylülde saat 11: 59a kadar sürecek.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku