Savaşın Yok Ettiği Ülke Afganistan Bitcoin İle Ekonomisini Canlandırabilir mi?

0 1

Savaşın yıktığı ülke saygınlıkla geri yükselmeye çalışıyor. Ve bunu Bitcoin ile yapmayı planlamakta.

Afganistan Merkez Bankası Başkanı Khalil Sediq kısa süre önce katıldığı bir etkinlikte Bitcoin tabanlı senetler hakkında konuşmuş ve Merkez Bankası’nın böyle bir ürün geliştirmeyi düşündüğünü belirtmişti. Ülkedeki Sediq gibi isimler Bitcoin tabanlı yeni bir ürünün ülke ekonomisine biraz da olsa katkıda bulunabileceğini düşünüyorlar. Ayrıca Afganistan Bitcoin aracılığıyla uluslararası pazara erişim sağlayabilir.

 Afganistan’ı son otuz yıldır ekonomik bir kargaşa izliyor. Bu durum 1970’lerde cumhurbaşkanı Muhammed Dauod Han’ın suikastına yol açan siyasi bir darbe ile başladı.Gerginlikler Sovyetler Birliğinin Afganistanı istila etmesine yol açtı.1980lerin sonunda ülke Sovyetler ve ABD arasındaki güç mücadelelerine kurban oldu. Sovyetler 1989da kaybettiğinde ABD Afganistanı o zamanki müttefikleri Talibanın eline bıraktı.Vahhabi İslamcı grup ulusu taş devrine itmek döndürmek için herşeyi yaptı. Aynı grup ABD’de 11 Eylül saldırılarının arkasındaki şokun arkasındaki kişiler oldular.

 Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) 2017’nin sonunda yayınladığı bir rapora göre ülkenin dış borçları çok yüksek seviyelerde Uluslararası Para Fonu Genel Müdürü Christine Lagarde Afganistan’ın bu planını güveniyor ve onay veriyor. Lagarde bununla beraber bu işlemin hemen devreye sokulması gerektiğini belirtiyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku