Santiment Bitcoin Verileri Açıklandı: Kritik Balina Davranışı Geri Döndü!

681

Çin, kripto paralar ile ilgili tüm işlemleri yasa dışı hale getirerek, sektör üzerindeki baskısını yoğunlaştırdı. Piyasada büyük düşüşe neden olan bu gelişme, FUD ortamı yatatırken yatırımcılar arasında endişeye neden oldu. Bitcoin (BTC) ise 45 bin dolar seviyesi aşmaya çalışıyor.

Dipten alım devam ediyor: Balinalar, 80 bin Bitcoin aldı

Çin’den gelen kapsamlı ve sert yasaklara rağmen, Bitcoin balinalarının bu yasakları umursamadığı görünüyor. An itibariyle, BTC, yüzde 4,5 artış ve 827 milyar dolar piyasa değeri ile 44.171 dolardan işlem görüyor. Bu, güçlü balina alımlarının son piyasa düşüşündeki alımın neredeyse yüzde 80’ini oluşturduğu anlamına geliyor. Santiment’ten gelen verilere atıfta bulunan analist Lark Davis, Bitcoin milyoner seviyesindeki balina adreslerinin bu son düzeltmede büyük miktarda BTC aldığını bildirdi. 100-10 bin BTC tutan bu balina adresleri, 80 bin Bitcoin aldı.

Çin’den gelen kapsamlı yönerge ve yasaklar yeni değil. Çin, 2017’den beri sektörü hedef alıyor ancak kripto piyasası daha büyük yatırımcı katılımıyla, her seferinde daha da güçlenmeye devam ediyor. Aynı zamanda, BTC biriktiren sadece Bitcoin balinaları değil. Glassnode’a göre, daha az BTC tutan adresler arasında da Bitcoin birikimi devam ediyor.

 

Uzmanlar Çin yasağını değerlendirdi

Yatırım danışmanı Viridi Funds’un CEO’su Wes Fulford, Bitcoin (BTC)’in altcoin’lere kıyasla Çin kaynaklı FUD ortamına karşı daha fazla dayanıklılık gösterdiğini söyledi. Geçen Cuma günü paylaştığı bir tweet’te Fulford şunları söyledi:

Kripto piyasasında fiyatlarının düştüğünü görüyoruz, ancak piyasa zaten kripto para piyasası Çin’in yasaklarına alışkın olduğu için tepki önceki yasaklardan önemli ölçüde daha küçük.

Yield App CEO’su Tim Frost, Business Insider’a gönderdiği bir e-postada, Çin’den gelen bu son yasakların zaten beklendiğini söyledi. Çin, Dijital Yuan’ını kullanmaya devam ettikçe, kripto para birimlerinin kullanımını ve özellikle Bitcoin (BTC)’i her yönüyle yasaklama olasılığı daha da artacaktır. Frost ayrıca şunları kaydetti:

Çin niyetini çok net bir şekilde ortaya koydu: Tüm otoriter rejimler gibi, ülkedeki tüm finansal faaliyetler üzerinde son derece sıkı kontrol istiyor ve kendi merkez bankası dijital para birimi için sıfır rekabet istiyor. Neyse ki, şu anda Bitcoin (BTC)’i benimseyen ülke sayısı oldukça fazla. Bu yüzden dünyanın en kalabalık ülkesi piyasa için büyük bir kayıp olsa da, Çin zaten gözden çıkarılmıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku