Rusya’dan Sert Kripto Para Yorumu: Yasak Gelebilir!

84
Rusya merkez bankası, artan sayıda kripto para işleminin finansal istikrar için bir tehdit olduğunu öne sürerek, ülkede kripto yatırımlarını yasaklamak istiyor.

Rusya, kripto para birimlerini yasaklamayı düşünüyor

Rusya merkez bankası, ülkenin Bitcoin ve diğer dijital varlıklara karşı uzun süredir devam eden güvensizliğini tekrar gündeme getirerek, kripto yatırımlarını yasaklamaya çalışıyor. Açıklamaya göre, gelecekteki işlemler yasaklanacak, ancak mevcut yatırımcılar varlıklarını satmaya zorlanmayacaklardı. Rus yetkililere göre kripto paraları kara para aklama ve terörizmin finansmanı için kullanılabilir. Reuters’e göre, bankanın kripto para konusundaki mevcut duruşu açık ve sert . Rusya‘da kripto  işlemleri yapmak hala yasa dışı olsa da, yasalarda yapılan yeni bir değişiklik borsalar aracılığıyla kripto paralara yatırım yapmaya ve satın almaya izin veriyor.
Rusya'dan Bitcoin Madencilerini Cezbedecek Müthiş Proje!
 
Ülkede 15 milyon kripto para yatırımcısı olduğu tahmin ediliyor. Merkez Bankası tahminlerine göre, bu tür sınırlamalar, perakende yatırımı tamamen bitirebilir. Düzenleyici, Rusya’nın düşük finansal okuryazarlığının ve güçlü komisyoncu pazarlamasının tüketicilerin yüksek riskli yatırımlara çekilmesine yol açabileceğini tahmin ederek, riskli yatırım ürünlerine erişimi kısıtlamak için şimdiden önlemler aldı. Opsiyonlar ve türevler gibi alanlara yatırım yapmak istiyorlarsa, perakende yatırımcıların bir dizi incelemeyi tamamlamaları gerekiyor.

 

Merkez Bankası başkanı’ndan sert açıklamalar

Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina, Cuma günü düzenlediği basın toplantısında ülkenin mevcut kripto para düzenlemesi durumuyla ilgili korku, belirsizlik ve şüpheyi artırdı. Yerel bir haber kaynağı olan finmarket.ru’ya göre, Nabiullina, dijital varlıkların yükselişi hakkında soru sorulduğunda, “Kripto paralara karşı tavrımızın, en hafif tabirle şüphecilik olduğunu biliyorsunuz. Bununla ilgili olarak, perakende yatırımcılar için önemli riskler ve bu tür varlıklar için önemli oynaklık bulunuyor. Ek olarak, kripto para birimleri, genellikle yasa dışı operasyonlar veya suçlar için kullanılıyor. Bu nedenle bu varlıklara yapılan yatırımları onaylamıyoruz. Rus finansal altyapısının kripto işlemlerini kullanmasını engellemeye çalışıyoruz. Bu oldukça önemli.” açıklamasını yaptı.
 Parlamentonun alt kanadı Devlet Duması üyesi Andrey Lugovoy, kaçak kripto para madenciliği yapanların hapis cezası alacağını belirtti.  Lugovoy, Kasım ayında milliyetçi partisi Rusya Liberal Demokrat Partisi’nin kripto madenciliğini düzenlemek için bir yasa tasarısı sunmaya hazırlandığını açıkladı. Kongre üyesine göre, yasanın onaylanması Rus vatandaşlarına, devletine ve yasal olarak iş yapmak isteyen girişimcilere yardımcı olacak. Rus haber kuruluşu Lenta.ru ile yaptığı röportajda, madencilik düzenlemesinin mantıklı olduğunu ekledi. Madencilik işletmelerine artan elektrik fiyatlarının ödenmesinin yanı sıra, vekil, tüketilen enerjinin maliyeti ve işçilik gibi diğer harcamalar düşüldükten sonra karlarının vergilendirilmesi gerektiğine inanıyor. Lugovoy madencileri sübvansiyonlu, düşük maliyetli elektrik kullanarak vergi ödemekten kaçınmakla suçladı. Daha fazla kripto haberi için, Kriptoarena.com adresini takip edebilirsiniz.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Newsbtc.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku