Rusya Kripto Para Taslağını Hazırladı! İşte Ayrıntılar

92

Kripto para piyasalarında düşüş yaşanırken Rusya lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve kripto varlıklarla ilgili hala net bir karara varamasa da kripto para regülasyon çalışmalarına devam ediyor. Detaylar şu şekilde…

“Yasaklar yatırımcıları karaborsaya itebilir”

Rus haber kuruluşu Kommerstant konu hakkında bir haber yayınladı. Yayınlanan bu habere göre Rusya Maliye Bakanlığı’nın uzun bir süredir üzerinde çalıştığı kripto para mevzuat taslağı tamamlandı. Kommersant, kripto varlıkların ülkedeki yasal statüsünü ve dolaşımını düzenlemeyi amaçlayan Maliye Bakanlığı’nın mevzuat taslağının kripto paralara sıkı bir düzenleyici çerçeve niteliğinde olacağını öngörüyor. Bir diğer yandan taslakta gri bölgede olduğu belirtilen kripto madenciliğinin de ilk defa bu şekilde “ayrıntılı” olarak gündeme geldiği de belirtildi.

Ayrıca bazı analistler ve uzmanlar söz konusu taslağın gri bölgeden çıkarılması gereken kripto madencilerine yeni fırsat kapıları açtığını düşündüklerini belirtirken, diğer uzmanlar bu durumun birçok yatırımcıyı piyasanın dışında kalan bölgeye yani bir nevi karaborsaya itebileceğini belirtiyor.

Kripto para birimleri, “Rusya Federasyonu’nun para birimi olmayan bir ödeme aracı ve bir yatırım olarak kabul edilebilir”

Hatırlayacağınız üzere Rusya’da Başbakan Mihail Mişustin Devlet Duması’nda dijital para birimleri ile alakalı bir konuşma yapmıştı. Başbakan Mişustin, Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin ödeme aracı olarak kabul edilmesine karşı olduğunu net bir şekilde belirterek dijital para madenciliğinin ise araştırılabileceğini sözlerine eklemişti. Konu hakkında dikkat çeken bir diğer isim olan Rusya Ticaret Odası Başkanı Sergey Katyrin, kripto para madenciliğinin yasallaştırılması gerektiğini de belirtmişti.

 

Rusya Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı taslağa göre dijital para birimleri, “Rusya Federasyonu’nun para birimi olmayan bir ödeme aracı ve bir yatırım olarak kabul edilebilir” olarak açıklandı. Hükümet ise kripto para birimlerinin yasaklanmayacağını belirterek düzenleme yoluna başvurdu. Hatırlayacağınız üzere Rusya Devlet Başkanı Putin ve birçok hükümet yetkilisi de dijital para birimlerinin yasaklanmaması gerektiğini düşünüyordu. Fakat bir diğer yandan ise Rusya Merkez Bankası, hükümet ile benzer görüşlere sahip değil ve kripto varlıkların tamamen yasaklanması gerektiğini belirtiyor. Daha fazla kripto haberi için Kriptoarena.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku