Rusya Devlet Başkanı Putin Talimat Verdi: Denetimler Artacak!

0 36

Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin, Rusya adalet bakanlığı yetkilileri ile kripto para birimlerinin ele alındığı bir toplantı yaptı. Vladimir Putin, kripto paralar ile yapılan sınır ötesi transferlerde yasadışı faaliyetleri önlemek için önlemler almaya yönelik bir takım kararlar aldı.

Kremlin’in resmi sitesinde yayınlanan bir açıklamaya göre Putin, başsavcılığın mali denetimi güçlendirmeye devam etmesi gerektiğini belirtti. Bununla birlikte, Rusya Devlet Başkanı bu konuda doğrudan kripto para birimlerine işaret etti:

”İvedi olarak ilgilenmemiz gereken önemli bir nokta var. Oldukça yeni, ancak gerekli bir husus: Dijital finansal varlıkların fonlarının yasadışı sınır ötesi hareketini bastırmak için ek önlemler almak. Suç unsurları bu dijital finansal varlıkları giderek daha fazla kullanıyor ve buna kesinlikle finansal İzleme dahil olmak üzere diğer devletin diğer birimlerinin bu problemle yakından ilgilenilmesi gerekiyor.”

Rosfinmonitoring, ülkedeki kara para aklamayla ilgili tüm konuları denetlemekten sorumlu Rus hükümet kuruluşudur.

Kremlin basın bürosuna göre, Putin’in başsavcılığın ofisiyle yaptığı toplantı, 2020 yılında çalışmalarının sonuçlarını gözden geçirmek için yapıldı.

Putin ve Kripto Paralar 

Rusya Devlet Başkanı Putin, son birkaç ayda düzenleyici kararlar ile ilgili olarak kripto alanında aktif oldu. Putin, dijital finansal varlık (DFA) işlemlerini düzenleyen tasarıyı Ağustos 2020’de imzaladı.

Yetkilerden biri, Rusya’daki bireylerin ve tüzel kişilerin ancak bu işlemleri ve kripto paralara sahip olduklarını beyan etmeleri halinde, mahkemede kripto işlemlerine itiraz edebileceklerini şart koşuyor.

Bu yasa, 22 Temmuz’da Rusya parlamentosunun alt meclisi olan Devlet Duması tarafından ve 24 Temmuz’da Federasyon Konseyi tarafından onaylandı. Yasa 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girdi.

Ayrıca, Aralık 2020’de Putin, ülkenin hükümet çalışanlarını kripto para varlıklarını ifşa etmeye zorlayan bir yasayı imzaladı. Kararname, çalışanların dijital varlıkları nereden satın aldıklarına ve bunların değerine ilişkin ayrıntıları 30 Haziran 2021 tarihine kadar sunmalarını şart koşuyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku