Rusya Başbakanı neden Bitcoin ve kripto kullanıcılarını quot korumak quot istiyor?

0 1

Rusya kripto para birimleriyle sürekli değişen düzenlemeler yaşarken bazen kripto karşıtı duruşları bazen de kripto yanlısı uygulamarıyla kafaları karışıtan tutarsız bir yaklaşım içerisinde. 

Ancak Rusya Başbakanı Mikhail Mişustinin yakın zamanda yaptığı bir konuşma zayıf politikaların ardında yatan nedenlere ışık tuttu.

Bitcoin kullanıcılarını koruyun

Bir transkripte göre yetkili Bitcoin ve kripto kullanıcılarının kripto para birimlerinin kendilerinin gerçekten düzenlenmiş olup olmadığına bakılmaksızın Rus hükümeti tarafından korunması gerektiğini söyledi. Bunun esas olarak “yeni aracın” “medeni bir yönde” hareket etmesini sağlamak olduğunu belirtti.

Mishustin kripto para birimlerine ve dijital para birimlerine olan ilginin dünya çapında arttığını ancak dolandırıcılık ve diğer kötü niyetli sahtekarların yasadışı aktivitelerini  önlemek için sıkı politikalar gerektirdiğini söyledi.

Koruyucu düzenlemelerin aynı zamanda Rus vatandaşlarının “haklarını ve çıkarlarını” koruduğunu ve “gölge planların” filizlenip faaliyet göstermesini önleyeceğini de sözlerine ekledi.

Endişeler abartılmış değil. Yalnızca bu yıl kripto sektörü hacklemeler ve dolandırıcılık nedeniyle yüz milyonlarca dolar kaybetti ve bu da hackerların geçen yıl elde ettiği 4 milyar dolarlık rekora eklendi. Uzmanlar bu tür faaliyetlerin yalnızca kripto pazarının büyümesiyle orantılı olarak daha da artmasının beklendiğini söylüyor.

Rusyanın vergi yasalarını kripto ile uyum sağlayacak şekilde değiştirmek

Mishustin vatandaşların yakında kripto para birimlerinin ülkede nasıl tanındığına (bir mülk olarak) ilişkin değişiklikler açısından Rus vergi yasasında bir reform olacağını söyledi. Bu da kripto kullanıcılarının ve sahiplerinin herhangi bir yasadışı faaliyeti mahkemeye taşımasına ve adil bir yargılamaya katılmasına izin verecektir.

Bu tür değişiklikler ülkenin Maliye Bakanlığının geçen yılki değişikliklerinde zaten önerilmişti. Bunlar kişinin kripto para birikimlerini bildirme yükümlülüğünü içerir ve bildirmeyenlere karşı yasal işlemleri içerir ancak bunlarla sınırlı değildir.

Değişiklikler şu anda varlık sınıfıyla ilgili kanunları olmayan (büyük ilgiye rağmen) Rusyanın yerel kripto pazarı için hoş bir işaret olacak. Buna rağmen Bitcoin kendisini defalarca Rusya ile ilişkide buldu.

Belki de en meşhur olanı 2018de Rus subayların Bitcoini yasadışı faaliyetleri finanse etmek ve ülkedeki seçimleri manipüle etmek için kullandığını iddia eden ABD hükümetiydi. Ardından Rusyanın “ABD dolarından kurtulmak” için 10 milyar dolar değerinde Bitcoin satın almayı planladığına dair (şüpheli) bir rapor geldi.

Ama o zamandan beri başka hiçbir şey duyulmadı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku