Rus Sanatçının Canlı Yarasa Yediği Videonun NFT Tokenı Satışa Sunuldu

0 5

Rus performans sanatçısı Petr Davydtchencko kendisini Avrupa Parlamentosu önünde canlı bir yarasa yediğini tasvir eden ve minimum 4.500 dolarlık bir teklifle müzayedeye çıkardığını gösteren bir videonun NFT tokenını oluşturdu.

Çılgınca görünüyor! Peki Rus sanatçı neden yarasa yedi? Tabii ki ilaç sektörünü ve Covid-19 politikalarını protesto etmek için.

“Benim eylemimden derinden incinen ve kırılanlara öfkenizi daha büyük bir tehdide yöneltmenizi öneririm. Avrupa Birliği ilaç şirketlerinden her yıl lobi yapmak için milyonlarca para alıyor ”diyen Davydtchenko yaptığı bir basın açıklamasında:

“Bir canlı yaratığın ölümü hükümet tarafından yaptırılan kurumsal katliam sonucunda milyonlarca ölüm hakkında farkındalık yaratıyorsa o zaman bunun gerekli olduğunu hissediyorum.” dedi

NFT tokenlar özel bir dijital varlık türüdür. Her biri benzersizdir dijital kıtlığa izin verir ve değerlerinin artmasını sağlar.

Davydtchencko davasını finansal olarak desteklemek için şu anda NFTyi dijital pazar OpenSeade açık artırmaya çıkardı. Başlangıç ​​teklifi 2.5 Wrapped Ethereum (WETH) (değeri Ethereumun (ETH) kendisine sabitlenmiş Ethereum tabanlı bir token) veya yaklaşık 4540 dolar. Ancak şimdiye kadar teklif verilmedi.

AB Yasaları ve Hayvan Hakları

Belki şimdiye kadar teklif gelmemesinin nedeni bariz etik tartışmalar dışında canlı hayvanları  hatta bazı kısımlarını yemenin birçok ülkede hayvan zulmü yasaları kapsamında yasa dışı olmasıdır. Şöyle ki “performansın” gerçekleştiği ABde “bir hayvanın yaşamına kasıtlı olarak zarar verme” 1.500 Euro para cezası ile cezalandırılırken “işkence” ve “ciddi yaralanma” ise 30 bin Euro veya iki yıl hapis cezaı ile   sonuçlanabilir. 

 Bu Davydtchenckonun yarasa yiyen ilk videosu değil. Geçen Haziranda Fransanın güneyindeki bir mağarada temin ettiği yarasayı yediği başka bir video İtalyada ve Fransada gündem yaratmıştı. 

Petr Davydtchenko Rusyada kapalı bir askeri sığınak şehri olan Arzamasda da doğan bir Rus sanatçı. Davydtchenckonun OpenSeadaki hesabına göre 2017 yılında çalışmalarını yollarda ölüm temasına adayarak farklı bir hayat yaşamaya başladı.

Kripto para sanatı sahnesi son zamanlarda patlama yaşıyor ve NFTler aşırı fiyatlara satılıyor. Örneğin Ocak ayında Rick & Mortynin yaratıcısı Justin Roiland ilk kripto para sanat koleksiyonunu toplamda 1.65 milyon dolara sattı. Ve şimdi NBA Top Shotsları yeni ve büyük bir trend.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku