Rus kripto yasasında neler değişti?

0 0

Rus kripto yasasında “Dijital Finansal Varlıklar” ın en yeni sürümü kripto kullanımını suç saymıyor ancak olabilecek bir fatura daha var.

Rusyanın kripto para birimi düzenlemesine ilişkin tasarının yeni versiyonu cezai müeyyideleri içermiyor.

 Rusya Federal Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması’nın Finansal Piyasa Komitesi Dijital Finansal Varlıklar Kanun Tasarısının (DFA) 21 Temmuzda ikinci okumasının yapılmasını önerdi.

Rus mevzuatında her kanun tasarıdan kabul edilmesine kadar geçen sürede için üç okumaya tabidir. İkinci okuma tasarının ilk halinden yapılan değişiklikler ve eklemeleri özetlemek üzere ve üçüncü okuma tasarının kabulü aşamasında yapılıyor.

DEVLET DUMASI TASARIYA SUÇ HÜKÜMLERİ GETİRMEMEYE KARAR VERDİ

20 Temmuzda yayımlanan teklif metnine göre kanun yapıcılar Rusyada kripto paraların yasadışı kullanımı için para ve hapis cezası getirmeyi amaçlamıyor.

Devlet Duması üyesi Anatoly Aksakov Rus haber ajansı RIA Novostiye haberi doğrulayarak teklifin cezai sorumluluk içermeyeceğini belirtti.

Aksakov DFA tasarısının Temmuz 2020de meclisten geçmesini ve 1 Ocak 2021den itibaren uygulamaya başlanmasını bekliyor.

Mayıs ayındaki haberlere göre Rus politikacılar kripto paraların yasadışı kullanımına büyük cezalar getirmeyi düşünüyordu. Kripto paralardan illegal kazanç ve kripto para ihracı gibi ihlaller için 30 bin dolara kadar para cezası ve yedi yıl hapis cezası öneriliyordu.

Bununla birlikte DFA Rusyanın kripto mevzuatının tek parçası olmayacak. Ülkede“Dijital Para Birimi Yasası” veya DC adı verilen başka bir kanun teklifi de var. Aksakov “Dijital Para Birimi” teklifinin kripto para mevzuatının önemli bir parçası olacağını DFA teklifinin ise sadece “dijital varlık” kavramı gibi önemli endüstri terimlerini belirleyeceğini kaydetti.

Aksakov Devlet Duması’nda sonbahar oturumlarında “Dijital Para” teklifinin de kabul edilmesini bekliyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku