Rus hacker Aleksei Burkov a Putin e rağmen tutukluluk kararı…

0 2

Bir Rus hacker 26 Haziranda ABD Mahkemesi tarafından dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hacker Aleksei Burkov daha önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından kişisel olarak kabul edildi.

Premium 5 bin dolarlık üyelik ücreti ile siber suç

Burkov ödeme kartı bilgileri satan “Cardplanet” adlı bir web sitesi işletmekle suçlandı:

“Satışa sunulan kart numaralarının çoğu ABD vatandaşlarına aitti. Burkovun sitesinde satılan çalıntı kredi kartı verileri ABD kredi kartı hesapları kullanılarak yapılan hileli satın alımlarla 20 milyon doların üzerinde sonuçlandı.”

İddiaya göre Burkov katılımcıların çalıntı malların ve yasadışı hizmetlerin reklamını yapabileceği siber suçlular için özel bir davetli kulüp de işletti. Kolluk kuvvetlerini filtrelemek için 5.000 dolarlık bir üyelik ücreti kullanıldı:

“Burkovun siber suç forumuna üyelik elde etmek için muhtemel üyelerin mevcut üç üyeye siber suçlular arasındaki iyi itibarları için kefil olmaları ve sigorta olarak normalde 5.000 dolar tutarında para sağlamaları gerekiyordu. Bu önlemler kolluk kuvvetlerinin Burkovun siber suç forumuna erişimini engellemek ve forum üyelerinin forumda iş yaparken yapılan anlaşmaları onurlandırmasını sağlamak için tasarlandı. ”

Rusya-İsrail-ABD anlaşması
 

Burkov 2015 yılında İsrailde tutuklandı. Ekim 2019da bagajında ​​birkaç gram esrar bulunduğunda  Naama Issachar adlı bir İsrailli Amerikalı Moskova havaalanında tutuklandı. Ardından 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

New York Timesa göre Rusya ve İsrailli yetkililer arasında olası bir alışverişten bahsedildi. Ancak İsrail Yüksek Mahkemesi Burkovu ABDye iade etmeye karar verdi. Değişim gerçekleşti ancak İsrail Burkovu devretmek yerine Kudüste Rusyaya ait olan Alexander Courtyardı devretti.

Merkezi dijital para birimlerine odaklandı
 

Burkovun suç teşebbüsü Bitcoin popüler olmadan önce başladı. Başlangıçta Liberty Reserve  WebMoney ve Western Union gibi dijital para birimlerini ele aldı.

Birleşik Devletler İç Güvenlik Bakanlığı eski bir siber suç araştırmacısı olan Philip Osborne siber suçun ilk günlerinde bu ödeme şekillerinin geçerli olduğunu onayladı. Ayrıca bu ödeme mekanizmalarının merkezi niteliğinin araştırmacıların işini çok daha kolay hale getirdiğini fark etti .

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku