Ripple ve Stellar Lumens’in Papucu Dama Atılıyor: Dev Bankadan Kritik Rapor!

2.576

Uluslararası Ödemeler Bankası’nın Merkez Bankası dijital para birimi (CBDC) pilot demelerini ele aldığı rapor, para gönderme işlemlerin maliyetin düştüğünü ve süresinin azaldığını gösteriyor. Şu anda ülkeler arası havale ve ödeme yapmak için kullanılan kripto para birimleri, Ripple (XRP) ve Stellar Lumens (XLM), CBDC’lerden gelen tehlikeli rekabetle karşı karşıya kalabilir.

İşlem süresi 3 ila 5 günden birkaç saniyeye indi: Ripple için kötü haber!

Uluslararası Ödemeler Bankası’nın CBDC pilot uygulaması, işlem ücretlerini yüzde 50 oranında düşürdü. Banka, son pilot uygulamanın işlem süresini üç ila beş günden birkaç saniyeye indirdiğini ve işlemlerin anlaşmalı bankalardan oluşan bir ağ aracılığıyla birkaç saniye içinde tamamlandığını doğruladı. Dünya çapındaki merkez bankaları, teknolojik gelişmeye ayak uydurmak amacıyla dijital para birimi fikrini araştırıyor. Bazı finansal kurumlar, ülkeler arası havale işlemleri için maliyetleri ve süreyi azaltmak için Ripple (XRP)’ın yerel tokeni XRP’yi kulalnan sistemi benimsedi. Ripple, XRP’nin işlevselliğini artıran bir dizi ortaklık ve iş birliği kurdu.

Açık kaynaklı bir Blockchain ödeme sistemi olan Stellar’ın yerel kripto para birimi XLM de aynı konumda. Temmuz ayında Uluslararası Ödemeler Bankası, anında sınır ötesi ödeme çözümleri olan Nexus’un planını yayınladı. Geleneksel bankalar Ripple (XRP)’ı faydalı bulsa da Nexus, çeşitli ülkelerde düzenli anlık ödeme sistemlerini (ISS’ler) birleştirerek ödeme devlerine meydan okuyacak. Bugün erken saatlerde banka, pilot çalışmasının başarısı hakkında şöyle bir tweet attı:

Pilot uygulamanın umut verici sonuçları, daha fazla kurumu bankamızın sistemine katılmaya ve benimsemeye motive edecektir.

ABD, CBDC projesi üzerinde çalışıyor

Dünya çapındaki hükümetler, perakende kullanımını keşfetmeye odaklanan Çin’in aksine, finansal sistemlerinin işleyişini geliştirmek için CBDC’lerin kullanımını araştırıyorlar. Pilot uygulamaya Hong Kong ve Tayland’daki merkez bankası kurumları dahil edildi. Proje, banka himayesinde Çin ve BAE’nin merkez bankalarını kapsayacak şekilde genişledi. Dün hazine bakanlığı eski yöneticisi Rios, Ripple (XRP)’ın ödeme sistemini öven açıklamalarda bulunmuştu.

Federal Rezerv’in başkanı Jerome Powell, kısa süre önce ABD merkez bankacılığı sisteminin dijital para birimi çıkarmayı düşündüğünü doğruladı. Powell, ABD’nin CBDC çıkarıp çıkarmayacağını ve böyle bir karar verilecekse hangi biçimde olduğunu değerlendirmek için aktif olarak çalışıcaklarını söyledi. ABD gibi dev bir ülkenin CBDC’sini çıkarması Ripple için büyük bir rekabet ortamı yaratacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku