Çin’de Sular Durulmuyor: Önde Gelen Kripto Para Siteleri Yasaklandı!

103
Çin, CoinGecko, CoinMarketCap ve TradingView gibi önemli web sitelerine erişimi engelledi. Geçen hafta yayınlanan kapsamlı yönergeden sonra, kripto para birimlerine yönelik yasaklar hız kesmeden devam ediyor.

 Çin, sorunu kökünden kazımak istiyor!

Çin, CoinGecko, CoinMarketCap ve TradingView dahil olmak üzere kripto para birimiyle ilgili önde gelen web sitelerine erişimi engelledi. Çin’in internet güvenlik duvarının web sitelerini engelleyip engellemediğini kontrol eden birkaç araç, bu sitelerin hepsinin tamemen engellendiğini gösteriyor. Bu kritik gelişme, Çin’in kripto işlemlerine getirdiği yasakların ardından geldi. Yetkililer, kripto para kullanıcılarının piyasaya herhangi bir şekilde erişmesini istemiyor.  Merkez Bankası, kripto  ticaretinin ekonomik ve finansal düzeni bozduğunu söyleyerek geçen hafta kapsamlı yasaklar duyurdu. Otoriter rejim, birçok kez benzer yasaklar yayınladı ve piyasalar artık pek bağışıklık kazandı.
Bu Altcoin Fiyat ve İşlem Hacminde Şaha Kalktı: Çin İstilası mı Yaşanıyor?
 
Bu yasaklar, Çin’in piyasaları alt üst eden emlak firması Evergrande’nin devasa borcu nedeniyle olası bir kriz ile karşı karşıya olduğu bir zamanda geliyor. Bazı analistler, bu yasakların şu anda ülke dışına para akışını önlemenin bir yolu olabileceğini söylediler. Bazı Çinli yatırımcılar, Çin‘in sansürü arttıkça yıllardır geçerli olan Sanal Özel Ağlar (VPN’ler) aracılığıyla engellenen sitelere erişmeye devam ediyor. WeChat gruplarındaki kripto para yatırımcıları, grupları kapatmaya ve diğer platformlara taşınmaya başladı. Kripto  madenciliği ve yatırımı Çin’de son derece popüler. Ancak, madencilik sektörü neredeyse tamamen bitmiş durumda. Son olaylar, Çin’in kripto piyasasından ve merkeziyetsiz yapısından korktuğunun güçlü bir göstergesi.

 Kripto para piyasası, Çin yasaklarına karşı bağışıklık kazandı

Gelişmeler, Çin’in kripto para birimiyle ilgili herhangi bir faaliyet istemediğini açıkça ortaya koyuyor. Ülkenin, kripto sektöründe faaliyet gösteren şirket ve projeleri tamemen ortadan kaldırmayı planladığı görülüyor. Çin, çok erken zamanlardan beri kripto para faaliyetleri için önemli bir merkez olmuştu. Yasağa rağmen, özellikle DeFi tabanlı tokenlerin güçlü bir şekilde toplanmasıyla, piyasa oldukça iyi bir performans sergiledi. Bazıları Çin’in yasağını piyasadaki son düşüşün nedeni olarak nitelendirdi. Ancak tüm piyasalar, Evergrande krizi haberlerinden zarar gördü ve kripto piyasası son yıllarda küresel piyasalarla daha yakından bağlantılı hale geldi.
Çarpıcı İddia: Çinli Kripto Para Kullancıları Bu Sektöre Yöneliyor!
 
Kripto para borsaları da yasakların ardından, ülkedeki operasyonlarını kapatmaya karar verdi. Huobi, Pekin’deki faaliyetlerine son verdi ve en iyi madencilik donanımı üreticisi olan Bitmain, Bitcoin madencilik teçhizatlarının satışını durdurdu. Sonuç olarak, Çin, kendi dijital para birimini çıkarmaya hazırlanırken, topraklarında bir rakip istemiyor.  

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Beincrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku