Ripple (XRP) SEC Kararını Beklerken, İngiltere den Önemli Bir Açıklama Geldi!

0 0

Birleşik Krallık hükümeti XRPnin bir menkul kıymet değil bir borsa tokenı olduğu şeklindeki görüşünü istikrarlı bir şekilde yinelemeye devam ediyor. 

 İngiliz otoritesi “Birleşik Krallık’ın kripto varlıklarına ve stablecoin’lere düzenleyici yaklaşımı” başlıklı bir belge yayınladı.

Raporun genel içeriklerinden bir tanesi sınıflandırmayla ilgili. Raporda XRP Ethereum ve Bitcoini “öncelikle bir değişim aracı olarak kullanılan tokenlar” olarak nitelendiriliyor. Ayrıca  Sözde “Borsa tokenları”nın “düzenlenmemiş” bir kategoriye girdiğini ve bunun da onların ne e-para ne de menkul kıymet tokenları olmadığı anlamına geldiği belirtiliyor. 

2019da Birleşik Krallık’ın finansal düzenleyicisi olan Finansal Davranış Otoritesi (FCA) bu konuyla ilgili üç  token kategorisi tanımlayan “Kripto Varlıklar Rehberi” ni yayınlamıştı  HM Hazine müşteşarlığı raporu 2019da yayınlanan bu rapora atıfta bununarak şu açıklamayı yaptı: 

“Menkul kıymet tokenları Birleşik Krallık mevzuatında belirtildiği gibi hisse senedi veya borçlanma aracı gibi belirli yatırımlara benzer özelliklere sahiptir. Genel olarak bunlar geleneksel menkul kıymetlerin tokenize edilmiş dijital biçimleridir “

Söz konusu sınıflandırma Ripple için önem teşkil ediyor çünkü San Francisco merkezli ödeme şirketi XRPnin kayıtsız bir menkul kıymet olarak piyasaya sürüldüğünü hala kayıtsız menkul kıymet olarak kullanılmaya devam edildiğini iddia eden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun açtığı bir davayla mücadele etmek zorunda.

Ripple daha önce Birleşik Devletlerden gelen düzenlemeyle ilgili netlik çağrılarına karşı İngiltere Finansal Davranış Otoritesinin (FCA)  sınıflandırmasını vurgulamıştı.

 İngiltere ile İyi İlişkiler Seçenek Sunuyor

XRP topluluğunda haberler büyük ölçüde olumlu bir sinyal olarak kabul edildi. Dahası Birleşik Krallık Hazinesinin duruşu Rippleın İngiltere ile iyi ilişkiler kurabileceğinin önemini belirtiyor. Örneğin Ripple CEOsu Brad Garlinghouse Ekim ayında ABDyi terk etme durumunda Londra İsviçre Singapur Japonya ve Birleşik Arap Emirliklerinin muhtemel yeni tercihleri olabileceğini belirtti. Ayrıca Ripple İngiltere Merkez Bankası (BoE) ile iyi bir ilişki sürdürüyor.

  Temmuz 2017de duyurulduğu üzere BoE yeni nesil gerçek zamanlı brüt yerleşim (RTGS) sistemi için Rippleın teknolojilerini test ediyordu. Kavram kanıtı (PoC) kapsamında merkez bankası Rippleın çözümünün “sorunsuz ve küresel olarak birlikte çalışabilir RTGS sistemlerini sağlamada vaat ettiğini” belirtti. Garlinghouse 2018deki Yahoo Finance “Tüm Piyasalar” adlı konferansında BoEnin “Rippleın ücretli müşterisi” olduğunu da doğruladı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku