featured

Ripple Ve SEC Uzlaşmaya Mı Gidiyor?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz saatlerde Ripple ve SEC arasındaki davada yeni bir gelişme yaşandı.  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) müzakere muafiyeti hakkını yeniden kullanma talebi, federal yargıç tarafından reddedildi. Mahkemenin aldığı bu kararın ise Ripple lehine büyük bir olumlu etkisi olabilir. İşte detaylar…

Yargıç: “Ripple için çok büyük bir kazanç”

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) müzakere muafiyeti hakkını yeniden kullanma talebi, federal yargıç tarafından reddedildi. Mahkemenin aldığı bu karar ise Ripple lehine büyük bir kazanç olarak görülüyor. Eski bir üst düzey yetkili olan William Hinman 2018 yılı Haziran ayında Yahoo Finance’ın düzenlediği kripto zirvesinde izleyenlere, Ethereum (ETH)’un merkeziyetsiz yapısından dolayı menkul kıymet olmadığını belirtmişti. Bu konuşma, Ripple davasında önemli bir hal aldı ve bununla beraber SEC, Ripple ve iki kurucusunu altcoin XRP’yi bir menkul kıymet olarak kaydettirmeden satılmasını bir takım usulsüzlük olarak kabul ediyor.

Yargıç, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa komisyonuna (SEC) diğer belgelerle beraber Ethereum konuşmasının taslağını içeren e-postaları teslim etmesi gerektiğini bildirdi. Fakat bir diğer yandan ajans, bu önemli belgelerin DPP tarafından korunduğunu dile getirerek, halka açıklanmaması gerektiğini savundu. Ayrıca Yargıç, SEC’in söz konusu konuşmadan kendini soyutladığı gerçeğini en az seviyeye indirmeye çalıştığını belirterek, bu kararın Ripple için çok büyük bir kazanç olduğunu belirtiyor. SEC’in ise bu karara itiraz edebilmesi için önünde yalnızca 14 gün bulunuyor.

Peki SEC uzlaşmaya mı gidecek?

SEC için olumlu geçmeyen son duruşmada Yargıç, SEC personeli ve üçüncü taraflar arasındaki toplantılara ilişkin el yazısı notlarının SEC tarafından önerilen redaksiyonlarını kabul etti. Bir diğer yandan Yargıcın bu ay içerisinde ara karar vermesi bekleniyor fakat Ripple, Mayıs ayına kadar bir ara karar almaya çalışırken SEC daha fazla delil bulmak için bu duruma itirazlarda bulunuyor.

SEC’in neden hâlâ geciktirme politikası uyguladığı ise merak ediliyor. Birçok hukukçu ise konu hakkında SEC’in mahkemeye ileteceği belgelerin son derece önem arz ettiğini ve onların açığa çıkması yerine Ripple ile uzlaşmaya gidilebileceğini belirtiyor. Olası bir uzlaşmanın XRP fiyatında olumlu etki oluşturabileceğini düşünen analistler, Mayıs ayında verilmesi gereken ara kararının yakından takip edilmesini öneriyor. Daha fazla Ripple haberi için, KriptoArena.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ripple Ve SEC Uzlaşmaya Mı Gidiyor?