Ripple-SEC Davasında Önemli Karar Açıklandı: İşte Ayrıntılar!

5.717

Ripple ve SEC arasında hızla yükselen savaşta, San Francisco merkezli Blockchain girişimi şimdilik geri planda görünüyor. Federal mahkeme, Ripple (XRP)’ın SEC’i, XRP’de işlem yapan SEC çalışanlarının ön izin kararlarını vurgulayacak belgeler üretmeye zorlama talebini reddetti.

Ripple (XRP)’ın gizlilik yasası argümanı düşüyor

SEC, muhalefetinde, Ripple (XRP)’ın talebinin “düşük bir ilgi düzeyi” olduğunu ve SEC çalışanlarının hassas finansallarına “haksız bir müdahale” olduğunu zaten iddia etmişti. Ripple, SEC’in Gizlilik Yasası iddialarına karşı çıkarak savunmanın yalnızca dar kapsamlı ve sınırlı bir zaman diliminde toplu ve tamamen anonimleştirilmiş veriler aradığını belirtti. Ripple (XRP), yanıtında, keşfi zorunlu kılma hareketlerinin “Mahkemenin bu bilgilerin üretilmesini emretmesine hiçbir Gizlilik Yasası engeli” bulunmadığını tespit ediyor. Sanıklar anonimleştirilmiş veya toplu belgeler için temyiz başvurusunda bulunurken, Mahkeme Etik Hukuk Müşaviri’nin ihtiyati tedbir kararlarına ilişkin verilerin yeterince kanıtlayıcı olmadığını belirtti. Ayrıca, Mahkeme’nin kararına göre, kısmi kanıtlar, anonimleştirilmiş, toplulaştırılmış veya redakte edilmiş olsa bile, SEC çalışanlarının mali davranışlarına izinsiz girişi haklı gösteremez.

Mahkeme, Gizlilik Yasasının, SEC’in Kişisel Ticaret Uyumluluk Sistemi gibi bir kayıt sisteminden doğrudan veya dolaylı olarak alınan bilgileri koruduğunu açıkladı. Ancak, bir mahkeme emri uyarınca Gizlilik Yasasını iptal etmenin tek yolu, mahkemeye ifşayı haklı çıkaran kanıtlar sunmaktır. Ayrıca, ‘mahkeme, yasal korumaların altında yatan politikalara uygun bir ağırlık vermeli ve… bunları belirli bir davada keşfi destekleyen faktörlerle karşılaştırmalıdır’. Mahkeme kararı, sanıkların Ripple (XRP) davasında böyle bir açıklamanın haklı olduğunu göstermediklerini de vurguladı.

Ripple’ın yıllık sertifikasyon itirazını reddetti

Davalının yıllık sertifikasyon itirazı, “devlet çalışanlarının mahremiyetini korumak için bu tür finansal bilgilerin federal gizlilik yasaları ve yönetmelikleri yoluyla ifşa edilmesine” ilişkin mevcut Kongre yasağı nedeniyle de reddedildi. Ancak Mahkeme, SEC’e 25 Ağustos 2021’de SEC danışmanının ifadesini destekleyen verileri sağlamasını ve 9 Mart 2019’da Ripple ile ilgili resmi soruşturma emrinin yayınlanmasının ardından SEC çalışanlarının artık ticaret yapamayacağını söylemesini istedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku