Ripple Davası Ne Zaman Sona Erecek? Hangi Seviyeler Yolda?
Ripple Davası Ne Zaman Sona Erecek? Hangi Seviyeler Yolda?

Uzmanlar Açıkladı: Ripple Davası Ne Zaman Sona Erecek? Hangi Seviyeler Yolda?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptoarena.com olarak detaylarını aktardığımız Ripple ve SEC arasındaki meşhur davanın günden güne sonuna geliniyor. Her ne kadar zafer Ripple’ın olsa da nihai karar henüz açıklanmadı ve birçok yatırımcının gözü bu proje üzerinde. Peki, uzmanlar ne düşünüyor? İşte detaylar…

Topluluk Ripple ve SEC davası için nihai kararı bekliyor

Ripple, Yargıç Analisa Torres’in XRP tokeninin bir menkul kıymet olmadığına karar vermesiyle blockchain şirketinin Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile olan yasal açmazında muazzam bir zafer kazanmış olsa da, XRP topluluğu davadan uzaklaşmadan önce hala nihai kararı bekliyor. Mahkemenin de belirttiği üzere Ripple Labs, XRP tokenini halka açık kripto para borsalarında perakende yatırımcılara satarak federal menkul kıymetler yasasını ihlal etmedi. Bununla birlikte, yargıç sofistike yatırımcılara yapılan XRP satışlarının aslında menkul kıymet satışı teşkil ettiğine karar verdiği için SEC kendisi için kısmi bir kazanç elde etti.

Fiyat Tahmini: Dava Sonrası XRP Fiyatı 10 Doları Vurabilir mi?

Nihai kararın olası sonuçlarından biri de her iki tarafın da bir anlaşmaya varması ve davayı çözüme kavuşturması olarak açıklanıyor. Bununla beraber tarafların uzlaşmaya varamadığı farklı bir senaryoda ise dava mahkemeye taşınabilir. Öte yandan, taraflardan birinin davayı temyize götürmesi de bir olasılık olarak karşımıza çıkıyor.

Başkanlık seçimlerine kadar sürecek mi?

Özellikle hukuk uzmanları, SEC’in Yargıç Torres’in kararına itiraz edip XRP’nin bir menkul kıymet olmadığı sonucunu tersine çevirmeye çalışıp çalışmayacağı ya da Ripple ile anlaşıp kripto platformu Coinbase gibi kripto endüstrisine saldırabileceği farklı bir cepheye yönelip yönelmeyeceği konusunda düzenleyicinin bir sonraki hareket tarzı konusunda bölünmüş durumda.

Ripple'dan Sonra SEC Bu Altcoin'e Dava Açtı!

Uzmanlara göre SEC, başkan Gary Gensler’in yönetiminde bir temyize giderse, mali açıdan da dahil olmak üzere daha da kötü bir kayba uğrayabilir ve Ripple ilk temyizi bir sonraki başkanlık seçimine veya ötesine kadar uzatabilir. Bundan sonra uzmanlara göre Gensler muhtemelen gidecektir, çünkü yüksek mahkemeler sorunları kısmen karara bağlamamayı tercih eder ve genellikle nihai bir karar olana kadar bekler. Dahası, hukuk uzmanı Jeremy Hogan’ın da belirttiği gibi:

Eğer SEC temyizi kazanırsa, duruşma seviyesindeki bazı olumsuz davaları geri çeker. Ancak temyiz aşamasında KAYBEDERSE, artık 2.Bölgedeki her Mahkeme bu karara uymak ZORUNDA. Kelimenin tam anlamıyla bir köstebek yuvasını dağa dönüştürebilirler.

Gerçekten de, SEC bunun çabalarına değmediğini fark ederse, anlaşmaya karar verebilir ve bu durumda XRP topluluğu tüm çileyi çok daha çabuk geride bırakabilir. Her iki durumda da Ripple için olumlu bir sonuç, Yargıç Torres’in kararının ardından olduğu gibi, XRP fiyatında bir artış anlamına gelecektir.

Ripple (XRP) fiyat durumu

Anlık olarak XRP son 24 saatte %0,21 artarak 0,714 dolar fiyattan el değiştirdi ve önceki yedi günde %7,77 düşüş kaydetti. Bununla beraber XRP, 28 Temmuz’da alınan son bilgilere göre aylık grafiğinde %51,09’luk önemli bir kazanç elde etti.

Bu arada, Google’ın yapay zeka (AI) aracı Bard, Ripple’ın yasal zaferinden sonra XRP için 2023’ün sonuna kadar ortalama 1,30 dolarlık bir fiyata ulaşmanın yanı sıra yıl sonuna kadar 0,47 veya 0,71 dolarlık daha muhafazakar tahminler de dahil olmak üzere çeşitli potansiyel fiyat tahminlerini listeledi.

Buna kıyasla, kripto tahmin platformu PricePredictions tarafından kullanılan makine öğrenimi algoritması, XRP’nin Ağustos 2023 sonunda 0,71 dolardan işlem göreceğini öngörerek önümüzdeki 30 gün içinde hafif bir düşüşe işaret etti. Daha önce, kripto analisti CoinsKid, XRP’nin 2023’ün sonuna kadar 6 dolar fiyatına ulaşabileceği yönünde bir görüş paylaşmıştı. Öte yandan, kripto piyasası uzmanı Cryptoinsightsuk, XRP token için SEC sonrası beş potansiyel fiyat sonucunu listeledi; bunlar arasında 10-15 dolara mini bir boğa koşusu, benzer bir küçük bir artış, 20-30 dolara daha fazla yükseliş gerçekleşebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Uzmanlar Açıkladı: Ripple Davası Ne Zaman Sona Erecek? Hangi Seviyeler Yolda?