Ransomware saldırılarına karşı mücadelede galibiyet

0 0

Europol tarafından fidye yazılımı saldırılarıyla mücadele etmek için başlatılan bir girişim olan No More şifre çözme aracı deposu 2016dan bu yana fidye taleplerinde 632 milyon dolar tasarruf etti.

Europol tarafından yayınlanan duyuruya göre dördüncü yılını kutlayan No More 163 ortaktan oluşan bir araç derlemesi sayesinde 188 ülkeden 4.2 milyondan fazla ziyaretçiyi biraraya getirdi.

Girişimin web sitesinde 140 farklı fidye yazılımını kapsayan 100 çeşit araç listeleniyor.

Şu ana kadar 54 araca katkıda bulunan kötü amaçlı yazılım laboratuvarı Emsisoft projeye en büyük katkıyı gösteren isim oldu.

Emsisoft tehdit analisti Brett Callow projenin çok sayıda insanın fidye ödemek zorunda kalmadan verilerini korumasına yardımcı olduğunu ve bu sayede siber suç işleyenlerin daha az paraya sahip olduğunu belirtiyor:

“Proje insanların kalıcı olarak kaybolacak verilerini kurtarıyor. Düğün fotoğrafları ve bebeklerin ilk adımlarının videoları gibi özel anların kaybı insanlar için yürek burkan bir olaydır ve bunları geri almalarına yardımcı olmak No More Ransomun yaptıklarının önemli bir parçasını oluşturur.”

12 Mayısta uluslararası suçla mücadele örgütü Interpol siber güvenlik firması Kaspersky ile “Anti-Ransomware Day” adlı bir kampanya başlatmak için güçlerini birleştirdi. Tarih kayıttaki en önemli ransomware saldırısının üçüncü yıldönümünde WannaCryde belirlendi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku