Powell Beklenen Açıklamayı Yaptı: Kripto Para Piyasası Uzun Vadede Nasıl Etkilenecek?

192

Hem kripto para hem de altın piyasası bir süredir FUD faktörüyle uğraşırken, ABD ve Çin’de meydana gelen ekonomik gelişmeler de fiyatlar üzerinde büyük etki yaratıyor. ABD ve tüm dünyanın merakla beklediği Jackson Hole konferansı nihayet sona erdi. FED başkanı Powell parasal genişlemenin bir süre daha devam edeceğinin sinyallerini verirken,  Powell’ın açıklamasının hemen ardından Bitcoin (BTC) 48 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı. En büyük sıçramayı ise Cardano (ADA) ve Solana (SOL) gerçekleştirdi.

Powell’ın açıklamaları sonrası kripto para piyasası toparlandı

Parasal genişlemeyi gevşek tutup, harcamaları ve yatırımları teşvik etmeyi planlayan Powell, zirve sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Delta varyantının ABD’yi tekrar esir almaya başlamasından ötürü parasal genişlemenin devam etmesi, kripto para piyası için olumlu bir gelişme olarak nitelendirilebilir. Powel şu noktaları vurguladı:

 Delta varyantı giderek yayılıyor. Şu an ekonomik metriklerden gelen verileri inceliyoruz. Enflasyon rakamları konusunda hedefimizie ulaştık. FOMC’nin Temmuz ayındaki toplantısında ekonominin büyük oranda gelişmesinden dolayı, tahvil alımlarını azaltmaya başlayabileceğimizi düşünüyorum. İstihdamda da ilerleme kaydettik. Varlık alımına buna göre karar vereceğiz. Varlık alımının hızı, faizlerin ne kadar artacağına ilişkin bir sinyal vermeyecek. Faiz oranlarını hedeflere ulaşıncaya kadar kadar sıfıra seviyeine tutacağız. Yüksek istihdam ve fiyat istikrar hedeflerimize ulaşacağız.

 

Geçtiğimiz Mart ayında, Bitcoin, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın, kripto para birimlerini, “birer ödeme aracından çok, birer spekülasyon aracı” olarak gördüğünü açıklamış ve ardından  gelen satışlarla BTC büyük oranda değer kaybetmişti.  Piyasa hacmi de 1.0 trilyon doların altına inmişti. Sonuç olarak, Powell ve Fed politikaları kripto para piyasasında büyük etki yaratıyor. Analistlere göre, bugünkü alınan kararlar uzun vadede Bitcoin ve altcoin piyasası için olumlu.

Bitcoin opsiyonları sona ererken volatilitenin artması bekleniyor

Powell’ın açıklamalarından sonra Bitcoin, Coingecko verilerine göre son bir saat içerisinde yüzde 1.5 oranında artış gösterdi. Bitcoin ve Ethereum’unl borsa hareketliliği dalgalanıyor ve analistler hafta sonu iki varlıkta daha yüksek oynaklık bekliyorlar. Trader’lar, 1.8 milyar dolarlık BTC opsiyonlarının sona ermesinden önce Bitcoin ve Ethereum’da kar elde etmek istiyorlar. Analistler, son 24 saat içinde Bitcoin ve Ethereum fiyatlarında büyük oynaklık kaydettiler.

Bitcoin borsa girişinde kayda değer bir artış var, yaklaşık 3700 Bitcoin borsalara girdi ve net borsa akışı pozitif. Borsa akışı, Haziran 2019’dan bu yana en büyük  orandave analistler, borsalardaki artan Bitcoin rezervlerine yanıt olarak oynaklıkta bir artış bekliyor. Bu gelişme, trader’ların, 1.8 milyar dolarlık BTC opsiyonunun sona ermesinden önce, kar elde etmek için Bitcoin’i transfer ettikleri anlamına geliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

 

Kaynak Marketwatch.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku