featured

Piyasalarda balon…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de borsa yatırımcıları COVID19 salgını sırasında ve büyük merkez bankalarının müdahalesini takiben iki tarafa ayrıştı.

Bir tarafta yıllarca süren piyasa performansıyla deneyimli piyasa profesyonelleri diğer tarafta oluşturdukları hacimle piyasa hareketlerini etkileyecek kadar büyüyen küçük yatırımcı kitlesi 

Fon yöneticileri borsa guruları piyasanın aşırı değerlendiğine dair uyarıda bulunuyorlar borsaya uzaktan bakıyoruz diyorlar. Borsaya yeni gelen küçük yatırımcı kitlesi ise yükselişe derinden inanıyor gibi.

Hangisi haklı çıkacak? Deneyimin sesi mi yoksa genç maceracı yatırımcıların sesi mi?

Merrill Lynch Fon Yöneticisi Araştırmasına göre değeri ölçen endekslerde yirmi yılı aşkın süredir görülmeyen seviyelere ulaşıldı. Yani Wall Street’in kurtları ABD hisse senedi piyasasının aşırı değerlendiğine inanıyor. Bu “aşırılık” hali 1999da teknoloji balonunun patlamasından önce ve 2017de Çin ile ticaret savaşının başlamasından hemen önce de tespit edildi. Bu nedenle deneyimli traderlar mevcut değerleme seviyelerinde borsaya yatırım yapma konusunda isteksizler.

Öte yandan yeni nesil yatırımcılar için borsa pandemi sırasında kapanan bahis piyasasının yerini aldı. Bu tabir bize ait değil durum ABD içinde aynen böyle ifade ediliyor.

Küçük yatırımcılar bir hisse senedine herhangi bir miktarda (çok küçük de olsa) yatırım yapabiliyor. Çok sayıda yeni trader çok düşük komisyon maliyetleriyle bireysel işlem hacmini artırdı ve hacim borsa için çok önemli.

Başka bir düşünceye göre yeni nesil borsacılar için riskin önemi yok. Paranın çoğu hükümetten yardım şeklinde geldiği için zaten bedava. O para kaybedilebilir bu şekilde gelen paranın kaybı dünyanın sonu değil. Başka türlü Hertz’in iflas ettiğini duyurduktan sadece birkaç saat sonra hissede yaşanan hareket nasıl açıklanabilir?

Hisse senetlerinde iyimserlik korunuyor olsa da ABD’de seçim yılı içinde olduğumuzu düşünürsek dikkatli olmak da gereklidir belki.

Yakında hangi tür yatırımcının haklı çıktığını öğreneceğiz temkinli profesyoneller mi yoksa daha maceracı yeni nesil traderlar mı?

Piyasalarda balon…