Pes dedirten Hackerlar

Abone Ol
Pes dedirten Hackerlar
Gökçe Hürata
 • 31 Temmuz 2020
 • Yazar:

  Intezer'deki araştırmacılar, hacker'ların ''Doki'' isimli kötü amaçlı bir yazılımın genişletilmesi için Dogecoin kullandıklarını keşfetti.

  Intezer'deki siber güvenlik araştırmacıları, Ngrok adlı bir botnet aracılığıyla dağıtılan Doki'yi, C2 domain adresini oluşturmak ve bulut sunucularını ihlal etmek için Dogecoin'in farkedilmeksizin kötüye kullanımı olarak tanımlıyor.

  Kötü amaçlı yazılım tarafından kullanılan domain adresleri, mağdurun ağındaki ek savunmasız bulut sunucularını arıyor.

  Intezer'in çalışması, saldırının konuşlandırılması ile ilgili daha fazla bilgiye yer veriyor :

  "Hacker, kötü amaçlı yazılımın hangi adresle iletişime geçeceğini, cüzdanından belirli bir miktarda Dogecoin aktarımı yaparak kontrol ediyor. Hacker, cüzdan üzerinde kontrole sahip olduğu için Dogecoinin yalnızca ne zaman ve ne kadarının aktarılacağını kontrol edebiliyor ve bu sayede alanı buna göre değiştirebiliyor.”

  Altı aydan fazla bir süre farkedilmedi

  Intezer, kripto ile bağlantısız kötü amaçlı bir yazılım yaymak için Dogecoin kullanmanın, hem kolluk kuvvetleri hem de güvenlik ürünleri için oldukça dayanıklı olabileceğini belirtiyor. Bu sebeple Doki, Ocak ayında VirusTotal veritabanına yüklenmesine rağmen, altı ayı aşkın bir süre farkedilmedi.

  Yapılan çalışma, böyle bir saldırının “çok riskli" olduğuna dikkat çekiyor :

  "Elimizdeki kanıtlar, yanlış yapılandırılmış yeni bir Docker sunucusunun bu saldırı tarafından enfekte olmasının birkaç saat aldığını gösteriyor.''

  Son zamanlarda, Cisco Systems tehdit istihbarat ekibi “Prometei" adlı yeni bir cryptojacking botnet keşfetti. Bu botnet hem Monero'yu (XMR) kazandırıyor hem de hedefteki sistemden veri çalıyor.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Intezer ile ilgili her şey

  Pes dedirten Hackerlar

  Pes dedirten Hackerlar

  Intezer'deki araştırmacılar, hacker'ların ''Doki'' isimli kötü amaçlı bir yazılımın genişletilmesi için Dogecoin kullandıklarını keşfetti. Intezer'deki siber güvenlik araştırmac...

  • 31 Temmuz 2020
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.