PARA AKLAMA İLE İLGİLİ TEK SORUN SADECE BITCOIN DEĞİL

0 0

Genel bir fikir birliği olarak Bitcoinin suçluların ve dolandırıcıların yasadışı işlem yapmasını kolaylaştırabileği fikri hakim. Ama durum tam olarak böyle gözükmüyor.

Bitcoin aracılığıyla aklanılan para miktarı geleneksel bankalardan yıllık bazda geçen trilyon dolarlık yasadışı işlem ağına kıyasla hiçbir şey değil. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi tarafından yayınlanan son bir raporda her yıl geleneksel bankacılık sistemiyle yasadışı olarak işlemden geçirilen trilyon dolardan fazla para var.

Yakın tarihte Bloomberg tarafından yayınlanan “Kirli Paranın Maliyeti” isimli başka bir raporda bu kez bankaların para cezaları ve hapis cezalarının bulunduğu bir web sitesi içeren karmaşık kara para aklama diyagramları var. Raporda bazıları JP Morgan Chase Citigroup Liberty Reserve Wachovia HSBC Deutsche Bank Standard Chartered dahil olmak üzere listelenen birkaç kötü “oyuncu” var.

Hepsinin kara para aklama ve yolsuzluklarla alakalı yasakları deldikleri ve ya gözden kaçırdıkları biliniyor.

En ünlü vakalardan bir tanesi HSBC’nin Meksika’dan yapılan 670 milyar dolarlık transferi gözden kaçırması ve 94 milyar dolarlık ABD Doları alımını rapor etmemesi. Meksikalı ve Kolombiyalı karteller bankaları kullanarak kara paralarını akladılar. Bankaya 19 milyar dolar ceza kesildi.
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku