Oylama artık blockchain teknolojisi ile yapılabilecek

0 0

Japon firması Layer X blok zinciri protokolüne dayalı bir elektronik oylama sisteminin geliştirildiğini duyurdu.

Tokyo merkezli şirket yeni sistemin ikili oylamanın önlenmesi oylama içeriğinin doğru depolanması seçmen gizliliği ve işlem kayıtlarının yönetimi dahil olmak üzere elektronik oylamanın teknik ihtiyaçlarını karşılayacağını söyledi.

Ek olarak seçmenlerin kendi oylama sonuçlarını kontrol etmelerine olanak tanıyarak blok zinciri ağındaki oylar için kayıt ve toplama işlemlerinin doğru şekilde gerçekleştirildiğini doğrulamak için kriptografik yetenek sağlıyor.

Layer X yeni sistemi aracılığıyla yerel yönetimlerde elektronik oylamaya geçiş yapmayı amaçladığını açıkladı. Ayrıca çeşitli idari hizmetlerin dijital dönüşümü (DX) ile ilgili teknik sorunları çözmeye yönelik çabaları güçlendirmek için çalıştığını belirtti.

Layer X ayrıca Tsukubayı “akıllı bir şehre” dönüştürmeyi ve onu dijital çağa taşımayı amaçlayan Tsukuba Şehri Ibaraki İli akıllı konseyine katılacağını duyurdu.

Koronavirüs salgını birçok ülke ve yerel eyaleti blok zinciri tabanlı çevrimiçi oylama seçenekleri geliştirmeye sevk etti. Rusya halihazırda blockchain tabanlı elektronik oylamayı denedi ve platformun kaynak kodunu GitHubda yayınladı.

Aynı şekilde Fransız Verneuil-sur-Seine komünü blockchain tabanlı bir uygulama aracılığıyla bir yol projesine oy verdi ve Michigan Demokratik Parti blockchain tabanlı Voatz platformu aracılığıyla başarılı bir elektronik oylama deneyi duyurdu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku